Akademia serbe ekspozon një pjesë të trashëgimisë kulturore të Kosovës

29.09.2017 08:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Akademia serbe ekspozon një pjesë të trashëgimisë kulturore të Kosovës

“Trashëgimia artistike serbe në Kosovë e Metohi: Identiteti, rëndësia, rrezikimi”, është titulli i ekspozitës së organizuar nga Akademia e Shkencave e Serbisë, e hapur të mërkurën mbrëma në selinë e këtij institucioni në Beograd. Me këtë ekspozitë, ky institucion synon që “t’ia kujtojë publikut vendës e atij botëror që populli serb jeton në Kosovë e Metohi tash më shumë se një mijë vjet, dhe prej kohës së Stefan Nemanjes e deri më sot, pandërprerë kultivon krijimtarinë e shumanshme artistike”.

Siç raportojnë mediat serbe, kryetari i AShS-së, Vladimir Kostiq, në hapje të ekspozitës ka thënë se, para së gjithash, kjo është një ekspozitë për serbët. Ka thënë se “Trashëgimia artistike serbe në Kosovë e Metohi” jo vetëm që është ekspozita më e rëndësishme e këtij viti e Akademisë së Shkencave të Serbisë, por që për nga rëndësia është e pakrahasueshme. Eksponatet datojnë prej shekullit XII deri në shekullin XX, dhe të gjitha e kanë origjinën në Kosovë e që sot mbahen në Serbi.

Patriarku Irinej eksponatet i ka cilësuar si “dëshmi të padiskutueshme që hedhin poshtë çdo përpjekje për shtrembërimin e fakteve me synimin që trashëgimia kulturore në hapësirat e Kosovës e Metohisë të prezantohet si trashëgimi kulturore e së ashtuquajturës Republikë e Kosovës, dhe kur lobohet që ky shtet inekzistent të pranohet në UNESCO, falsifikimit të historisë të mos i jepet legjitimitet”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokurori në pension, Sylë Hoxha: Radojçiqin e kërkuam në shtëpi, por nuk e gjetëm

Prokurori në pension, Sylë Hoxha: Radojçiqin e kërkuam në shtëpi, por nuk e gjetëm

Oda e Mjekëve e mbështet vendimin për deklarimin e pasurisë nga mjekët

Oda e Mjekëve e mbështet vendimin për deklarimin e pasurisë nga mjekët

Të gjitha vendimet që mori sot qeveria e Kosovës

Të gjitha vendimet që mori sot qeveria e Kosovës

Natasha Kandiq i reagon Vulinit pas deklaratës së tij për Masakrën e Reçakut

Natasha Kandiq i reagon Vulinit pas deklaratës së tij për Masakrën e Reçakut

Serbi nga Prishtina që mbushi rrugët e Beogradit dhe zmbrapsi Vuçiqin vjen me paralajmërim

Serbi nga Prishtina që mbushi rrugët e Beogradit dhe zmbrapsi Vuçiqin vjen me paralajmërim

Haxhiu thotë se e ka mbështetjen e Komisionit të Venecias për reformimin e Sistemit Prokurorial

Haxhiu thotë se e ka mbështetjen e Komisionit të Venecias për reformimin e Sistemit Prokurorial

Walker: Ata që e mohojnë masakrën e Reçakut, kanë qenë të përfshirë në krime kundër popullatës civile

Walker: Ata që e mohojnë masakrën e Reçakut, kanë qenë të përfshirë në krime kundër popullatës civile

Glauk Konjufca priti në takim Drejtoreshën e Zyrës Rajonale të UNDP për Evropë dhe CIS, Mirjana Spoljaric Egger

Glauk Konjufca priti në takim Drejtoreshën e Zyrës Rajonale të UNDP për Evropë dhe CIS, Mirjana Spoljaric Egger

Përjashtimi i avokatëve nga rastet gjyqësore pa të drejtë ankese, Ejupi e cilëson pengesë në punë

Përjashtimi i avokatëve nga rastet gjyqësore pa të drejtë ankese, Ejupi e cilëson pengesë në punë

Escobar për shpalljen Non Grata të Berishës: Vendim institucional dhe jo politik

Escobar për shpalljen Non Grata të Berishës: Vendim institucional dhe jo politik

Një i vdekur dhe shtatë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe shtatë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Komandanti i FSK-së priti në takim gjeneralët e pensionuar

Komandanti i FSK-së priti në takim gjeneralët e pensionuar

Policia vihet në kërkim të 22-vjeçarit nga Peja, kjo është arsyeja

Policia vihet në kërkim të 22-vjeçarit nga Peja, kjo është arsyeja

Kurti: Nuk do të ketë marrëveshje me Serbinë pa u gjetur personat e zhdukur

Kurti: Nuk do të ketë marrëveshje me Serbinë pa u gjetur personat e zhdukur

Rama prezanton ligjin e bashkëqeverisjes: Qytetarët mund të denoncojnë çdo padrejtësi

Rama prezanton ligjin e bashkëqeverisjes: Qytetarët mund të denoncojnë çdo padrejtësi

Krasniqi: Duhet të përkushtohemi çdo ditë për avancimin e të drejtave dhe lirive të njeriut

Krasniqi: Duhet të përkushtohemi çdo ditë për avancimin e të drejtave dhe lirive të njeriut