Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

15.06.2022 23:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe planifikon të prezantojë së shpejti një version të zvogëluar të mjetit të saj popullor të redaktimit të fotografive të quajtur Photoshop, i cili do të synohet ekskluzivisht në ueb.

Adobe aktualisht po teston një version të ri freemium me përdoruesit në Kanada, por përfundimisht mjeti do të jetë i disponueshëm më gjerësisht. Tani për tani, të gjithë përdoruesit kanadezë që krijojnë një profil Adobe mund të kenë qasje në versionin falas të Photoshop për shfletues.

Photoshop ka qenë prej kohësh standardi në industrinë e redaktimit të fotografive, por abonimi i tij mujor ndoshta i pengon shumicën e përdoruesve ta përdorin atë. Ndërkohë, programet e redaktimit freemium si Pixlr, Canva dhe Photopea kanë tërhequr përdorues të rastësishëm dhe janë bërë më të sofistikuar në ofertën e tyre.

Prandaj, Adobe do të ofrojë mjetet e saj bazë të redaktimit të fotografive plotësisht falas për të arritur përdoruesit që nuk i përkasin audiencës së saj të zakonshme. Gjithashtu, Adobe shpreson që disa përdorues të freemium Photoshop të bëhen abonentë me pagesë, veçanërisht pasi kompania planifikon të ofrojë veçori dhe aftësi më të avancuara në versionin vetëm në ueb që mund të zhbllokohet vetëm me një abonim.

Nëse kjo tingëllon e njohur, kjo është për shkak se Adobe lansoi një version vetëm në ueb të Photoshop dhe Illustrator për abonentët vjeshtën e kaluar, por funksionaliteti i tyre ishte i kufizuar në redaktimin dhe komentimin bazë midis bashkëpunëtorëve të projektit.

Versioni i ri, falas në ueb i Photoshop-it zgjeron ndjeshëm mjetet e disponueshme, i lejon përdoruesit të fillojnë projekte të reja dhe ofron qasje në mjetet më të avancuara të korrigjimit dhe redaktimit të ngjyrave. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë