A prodhojnë burrat më shumë antitrupa kundër COVID-19 sesa gratë? Studimi i ri zbulon të vërtetën

25.10.2020 23:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A prodhojnë burrat më shumë antitrupa kundër COVID-19 sesa gratë? Studimi i ri zbulon të vërtetën

Ndërsa pandemia COVID-19 ka përparuar gjatë muajve, pyetja se sa kohë janë të pranishëm antitrupat kundër koronavirusit SARS-CoV-2 ka pasur përgjigje të ndryshme.

Tani një studim nga studiuesit portugezë ka zbuluar se shumica e pacientëve kanë antitrupa kundër COVID-19 deri në shtatë muaj pas tkurrjes së infeksionit. Gjithashtu, ndërsa burrat prodhojnë më shumë antitrupa gjatë fazave fillestare të infeksionit, nivelet janë më shumë ose më pak se të njëjtat në kohën kur infeksioni vazhdon rrjedhën e tij.

“Rezultatet e këtij studimi 6-mujor tregojnë një model klasik me një rritje të shpejtë të niveleve të antitrupave brenda tre javëve të para pas simptomave të COVID-19 dhe, siç pritej, një reduktim në nivele të ndërmjetme pas kësaj,” shpjegoi Marc Veldhoen, autori përkatës i studimit.

Studimi, i cili u konceptua në mars të vitit 2020, monitoroi nivelet e antitrupave të gjetura në mbi 300 pacientë të shtruar në spital dhe punonjës shëndetësorë, dhe mbi 200 vullnetarë post-COVID-19 në të gjitha grup-moshat e ndryshme.

Për këtë, u organizua një test serologjik i gjithanshëm dhe specifik i ndjeshëm në shtëpi. Ata vërtetuan analizën si pjesë e Serology4COVID, një konsorcium prej pesë institucionesh kërkimore në Portugali.

U zbulua se gjatë fazës së pafavorshme të infeksionit, nivele të ngritura të antitrupave u gjetën në subjekte në të cilët ashpërsia e sëmundjes ishte më e lartë.

Për më tepër, autorët gjithashtu mësuan se mosha nuk ishte një faktor në prodhimin e antitrupave, pasi u vu re se nuk kishte ndonjë ndryshim të dukshëm midis grupeve të moshës.

Studimi aktual zbuloi se mosha nuk ishte një kriter për nivelet e antitrupave të prodhuar nga trupi. Sidoqoftë, zbuloi se sasia e antitrupave të prodhuar te burrat ishte rritur gjatë fazave të fillimit të infeksionit, por nivelet te burrat dhe gratë u bënë gati të njëjtat me kohën kur u shëruan.

“Në këtë fazë të hershme të përgjigjes, mesatarisht burrat prodhojnë më shumë antitrupa sesa gratë, por nivelet ekuilibrohen gjatë fazës së zgjidhjes dhe janë të ngjashme midis gjinive në muajt pas infeksionit SARS-CoV-2”, tha Veldhoen.

Sipas shkencëtarëve, 90 për qind e subjekteve në të gjithë botën kanë antitrupa deri në 7 muaj pas tkurrjes së infeksionit të koronavirusit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

FFK njofton nëse Shefki Kuqi do të marr drejtimin e Kombëtares së Kosovëss U-21

FFK njofton nëse Shefki Kuqi do të marr drejtimin e Kombëtares së Kosovëss U-21

​Pamje shqetësuese: Shkel me traktor qenin qëllimisht – (Video)

​Pamje shqetësuese: Shkel me traktor qenin qëllimisht – (Video)

Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

Nis Java e Kuzhinës italiane në Kosovë

Nis Java e Kuzhinës italiane në Kosovë

Ndërron jetë kapiteni legjendar i Manchester United

Ndërron jetë kapiteni legjendar i Manchester United

​Po shkëlqen me Interin, gjiganti evropian e do Romelu Lukakun

​Po shkëlqen me Interin, gjiganti evropian e do Romelu Lukakun

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

​Në Francë vriten 1000 vizona për shkak të virusit korona

​Në Francë vriten 1000 vizona për shkak të virusit korona

Publikohen formacionet zyrtare Napoli – Milan

Publikohen formacionet zyrtare Napoli – Milan

Telashe serioze për Ronald Koeman, humb dy yjet e skuadrës për së paku dy muaj

Telashe serioze për Ronald Koeman, humb dy yjet e skuadrës për së paku dy muaj