A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

04.08.2021 10:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

Dëmtimi i flokëve mund të jetë dehidratimi, i ashtuquajturi efekt kashtë dhe për këtë arsye duhet të shmanget ekspozimi i tepërt në diell.

Ndër produktet e paraqitura nga dyqanet kozmetike gjatë verës shpesh ka sprej dhe vajra për të mbrojtur flokët nga dielli të reklamuara me akronime jo intuitive, transmeton lajmi.net.

Ndonjëherë në paketimin e këtyre produkteve shfaqet shkurtesa që gjendet edhe në kremrat e diellit: SPF, pra faktori i mbrojtjes nga dielli. Elena Accorsi Buttini, popullarizuese shkencore, eksperte e marketingut dhe kozmetikës, dhe autore e librit Shkenca e flokëve, shpjegoi se “SPF është një masë e njohur nga Bashkimi Evropian për të përcaktuar sasinë e aftësisë së një produkti për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UVB , kështu që nuk ka shumë kuptim të aplikoni të njëjtin standard në flokë”, shkruan ILPost.

Herë të tjera mund të ndodhë të gjesh akronimin HPF, që është Faktori i Mbrojtjes së Flokëve, i cili sugjeron një ekuivalent të SPF për flokët, thotë Accorsi Buttini, “ju duhet të dini se në këtë rast ne i referohemi standardeve të vendosura nga organet e pavarura që lëshojnë certifikata për prodhuesit pa u lidhur me një protokoll ndërkombëtar”.

Pra, akronimi HPF është një tregues që lind nga nevojat e marketingut për t’i dhënë besueshmëri një produkti që nuk e kishte deri para disa vitesh: nuk ka të bëjë me kremrat kundër diellit dhe mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme.

Për të mos u ngatërruar nga shkrimet në paketim dhe për të kuptuar se si t’i trajtoni flokët tuaj gjatë pushimeve, ne kemi bërë një porosi.

Ekspozimi i lëkurës në diell pa mbrojtje mund të shkaktojë eritemë, dermatit, djegie dhe në rastet më serioze, melanoma: në flokë, të cilët përbëhen nga qeliza të vdekura, dëmtimi është mbi të gjitha estetik. “Produktet e shitura për të mbrojtur flokët nga dielli kryesisht ndërhyjnë në një nivel estetik me antioksidantë ose filtra që mbrojnë nga rrezet UVA dhe kanë kuptim për ata që janë shumë të ekspozuar ndaj diellit,” shpjegoi Accorsi Buttini. “Për shembull, mund të jenë të dobishme për ata që punojnë gjatë gjithë verës në barin e një lokali pranë plazhit dhe ndoshta kanë flokë të lyer, për ta bërë ngjyrën të zgjasë më shumë. Qëllimi i këtyre produkteve është mbi të gjitha të parandalojnë njollën e flokëve. Dielli mund të zbërthejë proteinat e flokëve, të cilat oksidohen dhe marrin ngjyrë kafe ose portokalli. Nëse ju pëlqen, është në rregull, nëse jo, mund të përpiqeni ta shmangni me këto produkte. Në çdo rast, oksidimi nuk shkakton rënien e flokëve”.

Gjithashtu në rastin e kokës, është mbi të gjitha lëkura për të cilën duhet të shqetësoheni: një djegie e rëndë ose e përsëritur në lëkurën e kokës, për shembull, mund të stresojë lëkurën dhe të ketë efektin e mos rritjes së disa qimeve.

Për ata njerëz që shpesh djegin lëkurën e “vijës” (e cila quhet “ndarje”) ose për njerëzit pak tullac, Accorsi Buttini rekomandon përdorimin e “sprajve mbrojtës” të padukshëm “që lëshojnë një pluhur të ngjashëm me atë të deodorantëve ose shamponëve të thata: ato mund të spërkaten për të mbrojtur lëkurën e kokës pa pasur efektin e lyerjes ose njollosjes së flokëve”.

Zakonisht këto spërkatje kanë një teknologji të quajtur Bag on Valve (BOV) që funksionon falë një valvule dhe ju lejon të shpërndani produktin pluhur. “Përparësitë e këtij sistemi”, thotë Accorsi Buttini, “janë uniformiteti i aplikimit në lëkurë dhe qëndrueshmëria shumë e lartë, e cila është shumë e rëndësishme për një krem kundër diellit”.

Spërkatjet e përshtatshme etiketohen “të padukshme” ose “të thata” dhe kanë pako të ngjashme me ato të deodorantëve të thatë. Edhe klori i përdorur në pishina dhe kripa e detit mund të dobësojnë përbërësit e flokëve (p.sh. lipidet, proteinat, pigmentet e ngjyrosura): edhe në këto raste flokët dëmtohen, thahen dhe marrin atë pamje që përcaktohet në reklama “i rraskapitur”.

“Edhe këtu, si me diellin, gjëja që duhet bërë është të shmangni ekspozimet intensive”, thotë Accorsi Buttini:“ Në çdo rast, është gjithmonë mirë të shpëlani flokët me ujë të freskët pasi jeni në det dhe të bëni disa maska restauruese, që ndihmojnë në rikthimin e flokëve në gjendjen origjinale”.

“Si në çdo gjë, duhet të kesh sens të përbashkët. Ata që po planifikojnë një muaj pushim në plazh duhet para së gjithash të shqetësohen për lëkurën, e cila siç thamë mund të pësojë dëmtime serioze.

Dëmtimi i flokëve mund të jetë dehidratimi, i ashtuquajturi efekt kashtë dhe për këtë arsye duhet të shmanget ekspozimi i tepërt në diell”, përfundon Accorsi Buttini.

“Është në rregull të vishni kapele ose të mbani flokët të lidhur, por në përgjithësi kur shkoni në plazh nuk është kurrë mirë të ekspozoheni në diell gjatë gjithë ditës, shpesh ju duhet të alternoheni me momentet në hije”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?