9 fotografi që shfaqin sakrificën e dhimbshme të femrave për bukurinë

06.03.2015 00:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
9 fotografi që shfaqin sakrificën e dhimbshme të femrave për bukurinë

Fotografi Justin Bartles, ka vënë re diçka shumë shqetësuese gjatë kohës kur ishte student, se të gjitha vajzat me të cilat ishte ne lidhje, trupi i tyre kishte pamje të dhimbshme dhe me shenja të kuqe kur zhveshnin rrobat. Bartles përRefinery 29  ka thënë se gjithmonë me ka interesuar se si kaq shumë femra do te veshnin veshje të ngushta, më lidhësa që shtrëngojnë dhe te parehatshme për to, vetëm për të lënë përshtypje ose për të tërhequr vëmendjen e të tjerëve, ose edhe për vete kënaqesi apo rritje të vetëbesimit.

Sytjenat mbjanë të ngritur gjoksin tonë, brekët e gjata të ngushta (për shtrëngim të barkut dhe të të pasmeve) bëjnë presion duke shtypur me forcë barkun dhe belin, xhinset e ngushta shtrëngojn vazhdimisht kofshët tona, këpucet me taka të larta mpijnë gishtërinjët tanë. Ne përfundojmë duke torturuar trupin tonë për çdo ditë, me qëllim që të dukemi bukur ose tërheqëse. Bartles ka përcjellë efektin që kanë keto veshje në turpin e femrave, në serin e fotografive të tij të quajtur ‘IMPRESSIONS.’’

Unë shpresoj se kjo seri e fotografive do arrijë me mesazhin e vërtetë tek secila femër, dhe t’i inspiroj ato që ta pyesin veten se çfarë veshin dhe pse!

fotografi-bukuri-dhimbshme

fotografi-bukuri-dhimbshme2

fotografi-bukuri-dhimbshme3

fotografi-bukuri-dhimbshme4

fotografi-bukuri-dhimbshme5

fotografi-bukuri-dhimbshme6

fotografi-bukuri-dhimbshme7

gallery_nrm_1425423378-ht_justin_bartels_10_150303 (1)

fotografi-bukuri-dhimbshme9

Burimi: refinery29.com

Foto:  Justin Bartels

/femra.net/

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri