8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

18.06.2021 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

Mendimtarët e thellë janë lloji i njerëzve që humbasin lehtësisht në mendimet e tyre. Ata mund ta mbyllin botën e jashtme, pa e kuptuar as vetë, thjesht duke menduar dhe reflektuar.

Zotërimi i kësaj karakteristike do t’ju karakterizojë nga disa sjellje që jo të gjithë i kanë. Këtu janë 8 gjëra të çuditshme që ju mund të bëni nëse jeni një mendimtar i thellë:

Ju analizoni të kaluarën

E kaluara është zhdukur prej kohësh, por ju ende tentoni të qëndroni me të. Ju kaloni një kohë të madhe duke menduar mbi gjërat që tashmë kanë ndodhur, për të parë nëse ka ndonjë gjë që mund të keni humbur.

Së bashku me këtë, ju pëlqen të ri-imagjinoni ngjarjet e kaluara dhe të kuptoni se si mund t’i kishit bërë gjërat më mirë.

Ju kaloni shumë kohë vetëm

Mendimtarët e thellë priren të jenë introvertë. Meqë ata kanë një zhurmë të madhe në kokat e tyre gjatë gjithë kohës, të paturit përreth shumë njerëz mund të jetë dërrmuese për ta.

Ju mendoni se më mirë do ta kalonit kohën tuaj vetëm sesa me shumë njerëz. Kjo ju jep mundësinë të reflektoni pa ndërprerje.

Ju i shikoni gjërat nga çdo perspektivë

Nuk ka vetëm dy anë në çdo histori, ka një sasi pothuajse të pafundme të palëve.

Kur shikoni diçka, ju pëlqen të analizoni çdo perspektivë të mundshme. Ju e përdorni këtë taktikë për t’ju ndihmuar të merrni vendime dhe t’i kuptoni më mirë njerëzit.

Ju e planifikoni një bisedë para se të ndodhë

Kur e dini se keni një bisedë të rëndësishme për të bërë me dikë, ju pëlqen të mendoni për atë që do të thoni së pari. Shumë shpesh, ju përfundoni duke planifikuar një skenar të tërë të bisedës me personin tjetër.

Ju jeni jashtëzakonisht kuriozë

Misioni juaj kryesor në jetë është të mësoni më shumë rreth botës që ju rrethon. Çdo gjë dhe gjithkush ka më shumë për të thënë se ajo që syri ju sheh dhe ju doni të shihni gjithçka.

Ju dëshironi të kuptoni se si funksionojnë gjërat, historinë që qëndron prapa tyre, atë që njerëzit mendojnë për to dhe rreth gjithçkaje tjetër.

Ju jeni të ndjeshëm

Jo të gjithë janë kaq të ndjeshëm sa ju jeni. Ju jeni persona shumë përkujdesës dhe nuk doni asgjë më shumë përveçse të ndihmoni njerëzit. Të shihni dikë në dhimbje ju shqetëson shumë.

Ju pëlqen t’i vëzhgoni njerëzit

Rrugët e zëna, kafenetë, plazhet, parqet, këto janë të gjitha vendet ku ju pëlqen të uleni dhe të shikoni. Ju adhuroni të shihni atë që njerëzit po bëjnë dhe ku po shkojnë. Përveç kësaj, shpesh përfundoni duke krijuar histori të vogla për njerëzit që shihni gjithashtu.

Ju jeni të hapur për gjithçka

Inteligjenca është diçka që mund të vijë vetëm nga gatishmëria për t’i parë gjërat në një kënd tjetër. Ju jeni jashtëzakonisht të hapur ndaj ideve dhe mendimeve të njerëzve të tjerë. Po kështu, ju doni të përjetoni gjëra të reja dhe ta shihni botën përmes syve të dikujt tjetër.

Të jesh një mendimtar i thellë mund t’ju marrë shumë energji, por ju hap një botë që jo të gjithë mund ta përjetojnë. Mos harroni të gjeni kohë për veten tuaj për t’u çlodhur dhe për të qetësuar mendimet që ju pushtojnë.

Mendimtarët e thellë janë lloji i njerëzve që humbasin lehtësisht në mendimet e tyre. Ata mund ta mbyllin botën e jashtme, pa e kuptuar as vetë, thjesht duke menduar dhe reflektuar.

Njerëzit që kanë këtë tipar priren gjithashtu të jenë më inteligjentë dhe më analitikë se shumica.

Zotërimi i kësaj karakteristike do t’ju karakterizojë nga disa sjellje që jo të gjithë i kanë. Këtu janë 8 gjëra të çuditshme që ju mund të bëni nëse jeni një mendimtar i thellë:

Ju analizoni të kaluarën

E kaluara është zhdukur prej kohësh, por ju ende tentoni të qëndroni me të. Ju kaloni një kohë të madhe duke menduar mbi gjërat që tashmë kanë ndodhur, për të parë nëse ka ndonjë gjë që mund të keni humbur.

Së bashku me këtë, ju pëlqen të ri-imagjinoni ngjarjet e kaluara dhe të kuptoni se si mund t’i kishit bërë gjërat më mirë.

Ju kaloni shumë kohë vetëm

Mendimtarët e thellë priren të jenë introvertë. Meqë ata kanë një zhurmë të madhe në kokat e tyre gjatë gjithë kohës, të paturit përreth shumë njerëz mund të jetë dërrmuese për ta.

Ju mendoni se më mirë do ta kalonit kohën tuaj vetëm sesa me shumë njerëz. Kjo ju jep mundësinë të reflektoni pa ndërprerje.

Ju i shikoni gjërat nga çdo perspektivë

Nuk ka vetëm dy anë në çdo histori, ka një sasi pothuajse të pafundme të palëve.

Kur shikoni diçka, ju pëlqen të analizoni çdo perspektivë të mundshme. Ju e përdorni këtë taktikë për t’ju ndihmuar të merrni vendime dhe t’i kuptoni më mirë njerëzit.

Ju e planifikoni një bisedë para se të ndodhë

Kur e dini se keni një bisedë të rëndësishme për të bërë me dikë, ju pëlqen të mendoni për atë që do të thoni së pari. Shumë shpesh, ju përfundoni duke planifikuar një skenar të tërë të bisedës me personin tjetër.

Ju jeni jashtëzakonisht kuriozë

Misioni juaj kryesor në jetë është të mësoni më shumë rreth botës që ju rrethon. Çdo gjë dhe gjithkush ka më shumë për të thënë se ajo që syri ju sheh dhe ju doni të shihni gjithçka.

Ju dëshironi të kuptoni se si funksionojnë gjërat, historinë që qëndron prapa tyre, atë që njerëzit mendojnë për to dhe rreth gjithçkaje tjetër.

Ju jeni të ndjeshëm

Jo të gjithë janë kaq të ndjeshëm sa ju jeni. Ju jeni persona shumë përkujdesës dhe nuk doni asgjë më shumë përveçse të ndihmoni njerëzit. Të shihni dikë në dhimbje ju shqetëson shumë.

Ju pëlqen t’i vëzhgoni njerëzit

Rrugët e zëna, kafenetë, plazhet, parqet, këto janë të gjitha vendet ku ju pëlqen të uleni dhe të shikoni. Ju adhuroni të shihni atë që njerëzit po bëjnë dhe ku po shkojnë. Përveç kësaj, shpesh përfundoni duke krijuar histori të vogla për njerëzit që shihni gjithashtu.

Ju jeni të hapur për gjithçka

Inteligjenca është diçka që mund të vijë vetëm nga gatishmëria për t’i parë gjërat në një kënd tjetër. Ju jeni jashtëzakonisht të hapur ndaj ideve dhe mendimeve të njerëzve të tjerë. Po kështu, ju doni të përjetoni gjëra të reja dhe ta shihni botën përmes syve të dikujt tjetër.

Të jesh një mendimtar i thellë mund t’ju marrë shumë energji, por ju hap një botë që jo të gjithë mund ta përjetojnë. Mos harroni të gjeni kohë për veten tuaj për t’u çlodhur dhe për të qetësuar mendimet që ju pushtojnë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti