790 kosovarë të sëmurë nga veshka

12.03.2015 12:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
790 kosovarë të sëmurë nga veshka

Sëmundjet kronike të veshkave po bëhen çdo ditë e më shumë një problem i shëndetit  publik në mbarë botën dhe shoqërohen me sëmundshmëri dhe vdekshmëri të lartë. Gjithashtu ato janë problem social dhe ekonomik për të sëmurët, familjet e tyre dhe gjithë shoqërinë.

Për nder të Ditës Botërore të Veshkës, Shoqata e Nefrologëve te Kosovës se bashku me Klinikën e Nefrologjisë, shënuan këtë ditë ku edhe u hap tenda ku qytetarëve  do të iu matet sheqeri në gjak dhe Tensioni arterial.

Ibrahim Rugani nga klinika e Neurofologjisë tha se qëllimi i këtij aktiviteti është informimi i masës në parandalimin e sëmundjeve të veshkës.

“Qëllimi jonë është sensibilizimi dhe përkujdesja ndaj sëmundjes së veshkës. Ne kemi dal sot këtu në shesh më një qëllim të informimit të masës në lidhje me sëmundjet e veshkës. Kujdesi për vetën është më se i domosdoshëm prandaj një përkujdesje e hershme duke parandaluar sëmundjet e ndryshme” ka thënë Rugani.

Në mes tjerash Rugani tha se klinika e Neurofologjisë është duke trajtuar 790 persona me sëmundje të ndryshme, ku vetëm në Prishtinë janë 196 raste.

Rugani, gjithashtu theksoi edhe moshën mesatare të personave të prekur nga sëmundjet e veshkave, ajo sillet rreth moshës 45-85 vjeçe.

”Aktualisht në klinikën e neurofologjisë janë duke u trajtuar 790 persona me sëmundje të ndryshme të veshkave. Vetëm 196 në Prishtinë me 10% e tyre janë raste të reja vjetore përafërsisht 10 raste në vitë.

Roli jonë është për parandalim, detyra është të mësojmë masën me disa punë të vogla për parandalim dhe kemi mundësi të ndalojmë pra realisht ky është misioni jonë. Mosha mesatare është 45-85 vjet e të prekurve nga sëmundjet e veshkave.

Për fat të mirë mosha jonë nuk është aq shqetësuese në krahasim me vendet e rajonit” ka thënë ndër të tjera Rugani.

Klinika e Neurofologjisë ka një personel mjekësor prej12 mjekëve. Korrigjimi i diabetit, kontrollimi i ushqimit, dhe matja e gjakut janë disa prej kushte kryesore fillestare në kontrollimin dhe parandalimin e sëmundjeve. /Zëri/

Image

Image

Image

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore