7 arsye pse duhet të bësh seks çdo ditë

15.03.2015 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
7 arsye pse duhet të bësh seks çdo ditë

Nuk është se duhet ndonjë arsye apo justifikim për të bërë seks, por gjithsesi, nëse partnerja juaj nuk është në humor dhe iu refuzon seksin duke thënë se është e lodhur, ju mund ta gozhdoni me 7 arsye të forta.

Ja cilat janë ato:

  • Seksi djeg kaloritë. Është njësoj i mirë sa palestra apo ushtrime. Meshkujt djegin 101 kalori në kryerjen e aktit seksual ndërsa femrat rreth 69 kalori.
  • Seksi të ndihmon të flesh. Pas orgazmës trupi lëshonin hormonin e prolaktinës i cili iu bën që të flini më shpejt.
  • Seksi ul presionin e gjakut dhe stresin. Një studim në Skoci vërtetoi se seksi ul stresin dhe rregullon presionin e gjakut. Vetëm penetrimi në vaginë e bën këtë gjë, jo masturbimi apo çdo lloj aktiviteti tjetër seksual.
  • Seksi forcon zemrën. Seksi i rregullt forcon zemrën dhe ul mundësinë e prekjes nga infarktet me 50 përqind.
  • Seksi iu ndihmon edhe ndaj kancerit. Meshkujt që derdhen më shpesh ulin mundësinë e prekjes nga prostata. Por pse ndihmon më shumë se masturbimi? Sepse gjatë seksit meshkujt derdhin dy herë më shumë.
  • Seksi forcon imunitetin. Sipas një studimi seksi rrit imunoglobinën, një hormon që përforcon imunitetin trupor.
  • Seksi pakëson dhimbjet. Një studim në Gjermani vërtetoi se seksi largon ose zvogëlon dhimbjet. Testimi u bë në femra që vuanin nga migrena dhe në 60 përqind të rasteve pas seksit ato nuk vuanin më nga migrena.
Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri