7 arsye pse duhet të bësh seks çdo ditë

E publikuar: 15/03/2015 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Nuk është se duhet ndonjë arsye apo justifikim për të bërë seks, por gjithsesi, nëse partnerja juaj nuk është në humor dhe iu refuzon seksin duke thënë se është e lodhur, ju mund ta gozhdoni me 7 arsye të forta.

Ja cilat janë ato:

  • Seksi djeg kaloritë. Është njësoj i mirë sa palestra apo ushtrime. Meshkujt djegin 101 kalori në kryerjen e aktit seksual ndërsa femrat rreth 69 kalori.
  • Seksi të ndihmon të flesh. Pas orgazmës trupi lëshonin hormonin e prolaktinës i cili iu bën që të flini më shpejt.
  • Seksi ul presionin e gjakut dhe stresin. Një studim në Skoci vërtetoi se seksi ul stresin dhe rregullon presionin e gjakut. Vetëm penetrimi në vaginë e bën këtë gjë, jo masturbimi apo çdo lloj aktiviteti tjetër seksual.
  • Seksi forcon zemrën. Seksi i rregullt forcon zemrën dhe ul mundësinë e prekjes nga infarktet me 50 përqind.
  • Seksi iu ndihmon edhe ndaj kancerit. Meshkujt që derdhen më shpesh ulin mundësinë e prekjes nga prostata. Por pse ndihmon më shumë se masturbimi? Sepse gjatë seksit meshkujt derdhin dy herë më shumë.
  • Seksi forcon imunitetin. Sipas një studimi seksi rrit imunoglobinën, një hormon që përforcon imunitetin trupor.
  • Seksi pakëson dhimbjet. Një studim në Gjermani vërtetoi se seksi largon ose zvogëlon dhimbjet. Testimi u bë në femra që vuanin nga migrena dhe në 60 përqind të rasteve pas seksit ato nuk vuanin më nga migrena.