5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

21.12.2020 00:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

Nëse dyshoni se keni një mik, anëtar të familjes ose partner toksik, është e mundur që të jetë vërtet kështu. Bota është plot me njerëz të tillë dhe një nga shenjat kryesore se dikush është toksik është se ata nuk tregojnë ndjeshmëri dhe ndiejnë se kanë të drejtë në jetën tënde. Nëse nuk mbroni veten në kohë, kjo do të ketë një ndikim negativ në jetën tuaj.

Përfitoni nga pushimet dhe hyrja në Vitin e Ri për të hequr qafesh lidhjet toksike në jetën tuaj:

Me qetësi i thoni se është e papranueshme

Kur dikush është toksik, nuk ia vlen të jesh i durueshëm dhe të presësh që të kalojë. Në vend të kësaj, merrni frymë thellë dhe i thoni me qetësi dhe pa inat se sjellja e tij nuk është e pranueshme për ju. Kështu që ju ia lini atij personi të vendosë nëse do të vazhdojë të jetë negativ (ka shumë të ngjarë) ose të ndryshojë qëndrimin e tij.

Mos merrni përgjegjësi për veprimet e të tjerëve

Mos u bë mbrojtës i njerëzve toksikë në jetën tënde. Sigurisht që nuk do të kalojë pa u vënë re, por nuk ka kuptim të gjesh justifikime për sjelljen e njerëzve të tjerë.

Jini optimist dhe pozitiv ndaj tyre

Nëse keni njerëz helmues, negativë në hapësirën tuaj dhe nuk mund t’i shmangni, për shembull në vendin e punës, përpiquni t’i luftoni me një qëndrim dhe sjellje pozitive. Tregojuni atyre se bota është e mbushur me dashuri dhe se ka njerëz që do të ishin të lumtur t’i ndihmonin, por jo kur ata mbjellin helm rreth tyre.

Pastro mendjen

Njerëzit negativë mund t’ju lodhin vërtet, edhe kur kaloni pak kohë me ta. Kështu që ju duhet t’i siguroni vetes kohë për të rinovuar energjinë tuaj. Konsideroni të bëni palestër ose të ngisni një biçikletë. Pastroni mendjen dhe hiqni dorë nga çdo negativitet.

Ndihmojini ose lërini

Nëse keni njerëz toksikë në jetën tuaj, vetëm dy zgjidhje janë të mira, ose ndihmojini ata ose lini ata. Nuk është një zgjedhje e lehtë, por është një zgjidhje për të mos u bërë si ata.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën