Çfarë është mikropenisi dhe si ndikon në jetën seksuale të një burri?

21.09.2020 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë është mikropenisi dhe si ndikon në jetën seksuale të një burri?

Mikropenisi është një gjendje e vërtetë mjekësore që mund të diagnostikohet.

I referohet gjendjes kur organi mashkullor është më i vogël se dy të tretat e atyre me madhësi standarde.

Madhësia mund të ndryshojë me kalimin e viteve. Çdo gjë më pak se rreth 9 centimetra në ereksion mund të konsiderohet si një mikro-madhësi, shkruan revista Health.

“Në një botë të fiksuar pas madhësisë, kjo diagnozë mund të ndikojë edhe në shëndetin mendor të një burri. Mikropenisi diagnostikohet te të porsalindurit, nuk është një gjendje në të cilën një penis me madhësi normale tkurret papritmas. Ju nuk mund të zhvilloni një mikropenis me kalimin e kohës ”, thotë urologu dhe eksperti i shëndetit seksual Jamin Brambat nga Instituti shëndetësor në Orlando.

Burrat që kanë një mikropenis mund të bëjnë ereksion, të masturbohen, të kalojnë orgazëm ose të urinojnë. Por mund të ndodhë që ata nuk mund të kenë marrëdhënie seksuale depërtuese. Kjo do të thotë që konceptimi i një fëmije kërkon gjithashtu teknologjinë e fekondimit të asistuar, thonë mjekët.

“Mikropenisi ndoshta është shkaktuar nga një anomali hormonale gjatë shtatzënisë së fetusit. Mosbalancimi hormonal dhe prodhimi i ulët i testosteronit mendohet të jenë shkaku i tij në këtë fazë. Kjo gjendje ndodh në 1.5 nga 10,000 fëmijë meshkuj të lindur ”, shpjegon mjeku Arash Akavein.

Pedagogu seksual Kait Skalisi rekomandon që burrat që vuajnë nga kjo gjendje të përqendrohen në veprime seksuale që mund të raportohen, dhe jo në ato që nuk munden.

“Ju mund të përjetoni shumë argëtim dhe kënaqësi me gishtat, gojën dhe lodrat tuaja. Eksperimentimi me pozicionet gjatë një marrëdhënie mund të ndihmojë. Jastëkët nën ijët e partnerit mund të thellojnë depërtimin, për shembull”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)