15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

17.06.2022 00:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Është e vështirë t’i afrohesh një gruaje në një bar, në rrugë, ose në një vend tjetër të mbushur plot me njerëz dhe të përpiqesh ta joshësh atë me tipiken ”ç’kemi”.

Sepse kjo është pikërisht edhe arsyeja pse ne kemi filma. Që nga fillimi, personazhet na kanë treguar rrugën për në zemrën e dikujt nëpërmjet një loje fjalësh tejet të zgjuar. Që nga dedikimet romantike të dashurisë e deri te thirrjet thjesht dhe vetëm për kënaqesitë trupore, këta personazhe na kanë ndihmuar mjaft për ta përmbushur me sukses këtë rol të rëndësishëm, ose, të paktën, sa për të thyer akullin mjaftueshëm për një ftesë më vonë për një pije, në një bar. Jo se ju duhet të përpiqeni për të memorizuar gjitha këto rreshta. Por këtu kemi mbledhur shprehjet më tipike të përdorura në filma ndër vite për t’ju dhënë një ide dhe spunto në emër të seksit dhe dashurisë. Me shpresën se do t’ju vlejnë dhe do t’ju ndihmojnë nga sot e në vazhdim, ju urojmë, lexim të këndshëm në vijim.

1. “Je e dëshpëruar për puthje. Ja se çfarë nuk shkon me ty. Ti duhet të puthesh shpesh dhe nga dikush që di se si.” Clark Gable, Gone with the Wind (1939)

2. “Mok ki merak, nuk kafshoj, përveçse kur duhet!” Audrey Hepburn, Charade (1963)
3. “Do të martohesh me mua? A të la ai ndonjë lekë? Pergjigjju pyetjes së parë në fillim.” Groucho Marx, Duck Soup (1933)

4. “E ke parasysh kur thonë ne përdorim vetëm 10% të trurit tonë? Unë mendoj se ne përdorim vetëm 10% të zemrës sonë” Owen Wilson, Wedding Crashers (2005)
5. “Ti më bën të dua të jem një njeri më i mirë.” Jack Nicholson, As Good As It Gets (1997)

6. “Edhe unë dëgjoj zëra, zëra që më thonë: Po nuk e puthe tani, je një trap.” Jimmy Stewart, You Can’t Take It With You (1938)

7. “Të dua. Të gjithën. Përgjithmonë. Çdo ditë. Unë dhe ti.” Ryan Gosling, The Notebook (2004)

8. “Unë mund të jem një hajdut zemër, por ti je ajo që më vodhe zemrën.” Brad Pitt, Thelma and Louise (1991)

9. “Më ço në shtrat ose më humb përgjithmonë.” Meg Ryan, Top Gun (1986)

10. “Çfarë po kërkon një vajzë e mirë si ty në një vend si ky?” Sean Connery, You Only Live Twice (1967)

11. “Nuk qenke dhe aq i zgjuar, më pëlqen kjo te meshkujt.” Kathleen Turner, Body Heat (1981)

12. “Kam kaluar oqeane kohe për të të gjetur ty.” Kathleen Turner, Body Heat (1981)

13. “Je gjithçka që kurrë nuk dija se gjithmonë kam dashur.” Matthew Perry, Fools Rush In (1997)

14. “E di? Është e rrezikshme të rrish këtu me gjithë këto gjëra të ngrira përreth sepse ti mund t’i shkrish të gjitha.” Steve Martin, My Blue Heaven (1990)

15. “Sytë e tu janë të mrekullueshëm, e dije këtë? Mos i mbyll kurrë, as në gjumë.” Oliver Martinez, Unfaithful (2002)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë