​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

18.12.2020 19:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

Zyra e BE-së Kundër Mashtrimit (OLAF) ka sekuestruar gati 140,000 litra pastrues dore, të prodhuar në Turqi, i cili është i rrezikshëm për shëndetin për shkak të përmbajtjes shumë të lartë të metanolit.

Përdorimi i sanitizuesve të duarve të kontaminuar me metanol mund të shkaktojë dhimbje koke, vizion të paqartë, të përziera dhe të vjella, humbje të koordinimit dhe ulje të niveleve të vetëdijes. Metanoli ka një efekt toksik të drejtpërdrejtë në nervin optik, dhe gëlltitja mund të çojë në verbëri.

Hetimi i OLAF ka identifikuar disa kompani në vende të ndryshme anëtare të BE, duke përfshirë Irlandën dhe Danimarkën, që urdhëruan pastrues dore nga i njëjti prodhues turk.

Prodhuesi turk operon me disa emra të ndryshëm që OLAF ka qenë në gjendje t’i identifikojë dhe t’i lidhë së bashku. Emrat e të gjitha kompanive të përfshira në të cilat u gjet produkti i diskutueshëm nuk u publikuan për shkak të fshehtësisë së hetimit.

Drejtori i përgjithshëm i OLAF Villa Itala tregon se hetimi po vazhdon.

“Pothuajse 140,000 litra janë kapur deri më tani, hetimet në vendet anëtare po vazhdojnë,” tha ai.

“Që nga fillimi i pandemisë, OLAF ka luftuar në mënyrë aktive kundër materialeve të paligjshme të lidhura me COVID-19, të tilla si maska të falsifikuara dhe nën standard të fytyrës, teste të shpejta, dezinfektues të duarve. Këto produkte duhet të mbrojnë njerëzit, jo t’i dëmtojnë ata. Hetimet e OLAF deri më tani kanë zbuloi mbi 900 kompani të përfshira në të dhe lista vazhdon të rritet,” shtoi Villa Itala.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë