​OAK kërkon shtyrjen e afatit për aplikim për investime strategjike

24.12.2020 16:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​OAK kërkon shtyrjen e afatit për aplikim për investime strategjike

Oda e Afarizmit të Kosovës i është drejtuar me kërkesë konkrete kryeministrit, ministrave dhe Këshillit Kombëtar për Investime Strategjike, për shtyrjen e afatit ligjor të përcaktuar me Ligjin për Investime Strategjike në Republikën e Kosovës.

Në një komunikatë për media thuhet se afati për aplikim në Ligjin për Investime Strategjike skadon më 31.12.2020, ndërkohë që OAK ka kërkuar ndryshim-plotësimin e këtij ligji dhe shtyrjen e afatit ligjor deri më 31 dhjetor 2023, me qëllim që t’iu mundësohet subjekteve investuese të paraqesin kërkesat e tyre për përfshirje në procedurat për përfitimin e statusit investim strategjik.

OAK konsideron se me shtyrjen e këtij afati ligjor, do të jetësohet edhe vetë qëllimi i nxjerrjes së këtij ligji, i cili është nxitja, tërheqja dhe krijimi i kushteve për realizimin e investimeve strategjike në Kosovë, veçanërisht në këtë kohë kur këto investime janë shumë të nevojshme.

OAK kërkon gjithashtu që të gjithë ata që kanë aplikuar deri më tani të trajtohen sa më shpejt nga ana e KIESA-së, komisionit ndërministror dhe Qeverisë, sepse edhe pse janë mbi 30 aplikime nga viti 2017-të kur ka hyrë ky ligj në fuqi, deri më tani kanë kaluar vetëm dy investitorë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit