​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

08.12.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar është një mjet i fuqishëm për të kontrolluar diabetin.

Diabeti është një nga sëmundjet kronike me rritjen më të shpejtë në botë, dhe stili i jetës, dieta jo e shëndetshme dhe mungesa e aktivitetit fizik kontribuojnë ndjeshëm në këtë.

Për shkak se diabetikët kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të një numri sëmundjesh të tjera, është e rëndësishme të përfshihen në dietën e tyre ushqime që ndihmojnë në parandalimin e ndërlikimeve të lidhura me diabetin, siç janë sëmundjet e zemrës.

Lexoni më poshtë 5 ushqime të mrekullueshme sipas revistës Healthline, për njerëzit me diabet tip 1 dhe 2.

Peshk yndyror

Salmoni, sardelet, harenga, dhe skumbri janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3 DHA dhe EPA, të cilat përfitojnë shumë nga shëndeti i zemrës. Acidet yndyrore Omega-3 mbrojnë qelizat që mbështjellin enët tuaja të gjakut, zvogëlojnë shënjuesit e inflamacionit dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e mënyrës së funksionimit të arterieve tuaja.

Kosi grek

Kosi grek është një zgjedhje e shkëlqyeshme e produktit të qumështit për njerëzit me diabet. Studimet sugjerojnë që konsumi i kosit mund të shoqërohet me nivele më të ulëta të glukozës në gjak dhe rezistencë ndaj insulinës.

Përveç kësaj, kosi mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit. Një racion ditor i kosit shoqërohet me 18 për qind rrezik më të ulët të shfaqjes së diabetit të tipit 2.

Për më tepër, kosi grek përmban vetëm 6-8 gram karbohidrate për racion, që është më pak se kosi i zakonshëm. Ka më shumë proteina, të cilat nxisin humbjen, duke zvogëluar oreksin dhe marrjen e kalorive.

Vezët

Vezët janë një ushqim që ka një numër efektesh të dobishme dhe pozitive në shëndetin tuaj. Në fakt, ato janë një nga ushqimet më të mira për të ruajtur ngopjen dhe kënaqësinë midis vakteve. Konsumi i rregullt i tyre gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës në disa mënyra. Vezët zvogëlojnë inflamacionin, përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, rrisin nivelet e kolesterolit HDL (të mirë) dhe ndryshojnë madhësinë dhe formën e kolesterolit LDL (të keq).

Thjesht sigurohuni që të hani vezë të plota, sepse përbërësit e dobishëm dhe ushqyes kryesisht gjenden tek e verdha e verdhë, jo tek e bardha e vezës.

Vaj ulliri ekstra

Është jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin e zemrës. Përmban acid oleik, një lloj yndyre mono të pangopur që është treguar se përmirëson kontrollin e glikemisë, ul nivelet e trigliceridit të agjërimit pas ngrënies dhe ka veti antioksiduese. Kjo është e rëndësishme sepse njerëzit me diabet kanë probleme në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kanë nivele të larta të triglicerideve.

Sigurohuni që të zgjidhni vajin e ullirit ekstra të virgjër nga një burim i njohur, pasi shumë vajra ulliri përzihen me vajra më të lirë si misri dhe farat e sojës.

Uthull molle

Uthulla e mollës ka një numër të vetive pozitive shëndetësore. Gjithashtu mund të zvogëlojë rritjen e sheqerit në gjak me sa 20% kur konsumohet me vakte që përmbajnë karbohidrate. Uthulla e mollës besohet të ketë shumë veti të tjera të shëndetshme, përfshirë efektet antimikrobike dhe antioksiduese.

Ndihmon në përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak.Për të përfshirë uthullën e mollës në dietën tuaj, filloni me 1 lugë çaji të përzier në një gotë ujë çdo ditë. Rriteni në maksimum 2 lugë gjelle në ditë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën