Zbulohet se çfarë u ka thënë Macron, Thaçit e Vuçiqit, prapa dyerve të mbyllura për kufijtë

30.04.2019 13:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet se çfarë u ka thënë Macron, Thaçit e Vuçiqit, prapa dyerve të mbyllura për kufijtë

Drejtori i think-tankut ESI ( Iniciativa Evropiane për Stabilitet), Gerlad Knaus, ka folur rreth samitit të djeshëm në Berlin.

Ai thotë e prapa dyerve të mbyllura, presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka treguar se është në një linjë me kancelaren Merkel sa i përket idesë për korrigjim të kufijve.

Knaus thotë se Makron ua ka bërë të qartë liderëve të Ballkanit, se nuk duhet të ketë kufij në linja etnike, dhe se në Ballkanin Perëndimor duhet ruajtur multietniciteti.

“Mesazh i fortë në darkën prapa dyerve të mbyllura nga presidenti Makron për liderët e Ballkanit në Berlin: Nuk duhet të ketë ndryshim të kufijve në baza etnike. Multietniticeti duhet të ruhet në Ballkan. Gjë shumë e mirë. Kjo e bën takimin të vlefshëm”, ka shkruar Knaus, raporton Gazeta Express.

Para se të fillonte samiti i Berlinit, është thënë që Merkel do të provojë që të bind edhe Macronin që të jetë në një linjë për idenë e ndryshimit të kufijve, pasi që mendohej që në Francë ekzistonte një llojë simpatie për një ide të tillë, pas një lobimi që kishte bërë Bernard Kouchner.

Kundër një ideje të tillë për korrigjim të kufijve, është pothuajse edhe i gjithë Bundestagu gjerman.

Një deputet i CDU-së, Michael Brand, ka drejtuar kritika të ashpëra në drjetim të Federica Mogherinit dhe Johanes Hahnit, për mbështetjen që i kanë dhënë një ideje të tillë.

Sipas tij ata që nuk kundërshtojnë korrigjimin e kufijve, mbajnë përgjegjësi automatikisht nëse nxitet një luftë e re në Ballkan./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

“Qytetarët serbë kanë dhënë informacione” për të dyshuarit për kontrabandë

“Qytetarët serbë kanë dhënë informacione” për të dyshuarit për kontrabandë

Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

Vuçiq: Pas aksionit të sotëm, gjërat në veri s’do të jenë të njëjta

Vuçiq: Pas aksionit të sotëm, gjërat në veri s’do të jenë të njëjta

Tahiri: Qytetarët serbë na dhanë informacione për “kontrabandistët”

Tahiri: Qytetarët serbë na dhanë informacione për “kontrabandistët”

Gabimi mjekësor nuk do të jetë vepër penale në Shqipëri

Gabimi mjekësor nuk do të jetë vepër penale në Shqipëri

Kurti për aksionin në veri: Tensionim i kontrolluar i situatës për të mbuluar skandalet

Kurti për aksionin në veri: Tensionim i kontrolluar i situatës për të mbuluar skandalet

Miratohet raporti i Vuçiqit që thotë se Serbia e ka humbur kontrollin në Kosovë

Miratohet raporti i Vuçiqit që thotë se Serbia e ka humbur kontrollin në Kosovë

Thaçi takon Falatkon e Kosnettin, thotë se lufta ndaj krimit të organizuar do të vazhdojë

Thaçi takon Falatkon e Kosnettin, thotë se lufta ndaj krimit të organizuar do të vazhdojë

MPB: Aksioni në veri s’ka karakter etnik, veprime janë zhvilluar në të gjitha komunat

MPB: Aksioni në veri s’ka karakter etnik, veprime janë zhvilluar në të gjitha komunat