VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

18.01.2020 19:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

Edhe përkundër ngecjeve në formimin e qeverisë së re, konstituimi i Kuvendit të Kosovës më 26 dhjetor është duke u parë si arsye e mjaftueshme për t’u funksionalizuar edhe komisionet parlamentare.

Kjo po kërkohet pikërisht për të mundësuar miratimin e buxhetit për vitin 2020, raporton KTV.

Sipas nënkryetares së Kuvendit nga radhët e Vetëvendosjes, Arbërie Nagavci, gjendja aktuale në të cilën ndodhet vendi nuk përjashton seancat e jashtëzakonshme.

Por, sipas Avdullah Hotit të LDK-së, buxheti i Kosovës për vitin 2020 nuk mund të votohet në Kuvend pa u themeluar Qeveria.

Sipas Hotit, formimi i Qeverisë së re është çështje jetike për Kosovën dhe se funksionalizimi i plotë i Kuvendit bëhet vetëm me formimin e saj.

Megjithëkëtë, në Grupin për Studime Juridike e Politike, thonë me konsituimin e Kuvendit, është hapur rrugë për seanca plenare edhe pa formimin e Qeverisë.

Zgjedhjet e 6 tetorit e nxorën fituese Lëvizjen Vetëvendosje, mirëpo edhe pas rreth 100 ditësh që prej këtyre zgjedhjeve, ky subjekt politik nuk ka arritur të formojë qeverinë e re, pas ngecjes në bisedimet me LDK-në.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel