Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

04.09.2019 10:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Kryetari i Lëvizjes së Përtëritjes Serbe dhe ish shefi i diplomacisë së RFJ Vuk Drashkoviq ka kritikuar në një tekst autorial në gazetën serbe “Danas” qëllimin e pushtetit serb që Serbia t’i bashkohet Bashkimit Evroaziatik.
Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës
Ai përkujton se nga rënia e Sllobodan Millosheviqit, qëllimi programor i të gjitha qeverive të Serbisë ka qenë anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian dhe pyet “deri ku kemi arritur”.

“Gjithnjë duke pretenduar se po udhëtojmë kah Brukseli, kemi udhëtuar në drejtim të kundërt. BE është larg, ndërsa në Bashkimin Evroaziatik do të hyjmë në tetor. Thonë, ky është sukses sepse në tregun e Bashkimit Evroaziatik jetojnë 180 milionë njerëz”, shkruan Drashkoviq dhe përsëri pyet se a është ashtu.

Ai më pas i përmendë numrat të cilat thonë se Serbia eksporton më shumë në Bosnje dhe Hercegovinë sesa në Rusi, Bjellorusi, Kazakistan, Kirgistan dhe Armeni së bashku, e ata e përbëjnë Bashkimin Evroaziatik, dhe atyre e shton edhe Kinën.

“Vendet e BE kanë dhënë donacione, i kanë dhuruar Serbisë më shumë se tre miliardë euro, ndërsa SHBA një miliard. Populli në Serbi këtë nuk e di. I besojnë medieve – se nga Perëndimi vijnë vetëm kërcënimet dhe shantazhet, ndërsa Rusia dhe Kina janë dhurues dhe bamirës, edhe pse dhuratë nga ata nuk ka”, pretendon Drashkoviq dhe shton, në mes tjerash, se Serbia me këtë rrezikon të mbetet pa miliarda euro donacione, subvencione dhe ndihma të pakthyeshme nga fondet e para hyrjes në BE.

Rrezikohet edhe përçarje civilizuese me qytetarët e Serbisë të cilët jetojnë në Perëndim, e të cilët janë vetëm në BE afër dy milionë, pretendon Drashkoviq./Insajderi.com.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së

Haradinaj e quajti mashtrues, kjo është përgjigja e Kurtit

Haradinaj e quajti mashtrues, kjo është përgjigja e Kurtit

Abrashi nga LDK: E jona është që qytetarëve t’ua kthejmë shpresën

Abrashi nga LDK: E jona është që qytetarëve t’ua kthejmë shpresën

Bujar Cakolli i PDK-së i përgjigjet Erolld Belegut të AAK-së me një fabulë për lepurin

Bujar Cakolli i PDK-së i përgjigjet Erolld Belegut të AAK-së me një fabulë për lepurin

Cakaj: Kontributi i SHBA-ve në rajon i pazëvendësueshëm

Cakaj: Kontributi i SHBA-ve në rajon i pazëvendësueshëm