Ushqimet që luftojnë dhimbjet menstruale

26.03.2015 15:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Shumica e femrave, të paktën 40 – 70 për qind, kanë pasur eksperiencë me dhembje të shkaktuara nga menstruacionet. Shpina, gjoksi dhe barku janë pjesët me më së shumti dhembje.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të shmangur ilaçet, ngrënia e ushqimit të shëndetshëm është një prej tyre.

Nutricionistja Kathy Smart nga Ottawa ka publikuar një listë të ushqimeve që duhet ngrënë për të shmangur dhembjen e shkaktuar nga menstruacionet.

Farat susam
Nutricionistja thotë se farat susam kanë kalcium dhe mund t’i japin shije të mirë ushqimeve.

Majdanoz
Majdanozi jo vetëm që ka minerale dhe vitaminën C, por kur përdoret në qaj, mund të jetë shumë efikas në relaksimin e trupit.

Selino
Nëse hani selino mund të ndihmojë në luftimin e dhimbjeve gjatë kohës së menstruacioneve.

Peshku salmon
Peshku salmon ka vitamina të shumta dhe ndikon në luftimin e inflamacionit.

Farat Sacha Inchi
Farat Sacha Inchi, që mund të gjenden në Amazonë, është e pasur me vitaminë Omega – 3.

Çokollata e zezë
Nëse jeni adhuruese e çokollatës, sigurohuni që ajo të ketë të paktën 70 për qind kakao, transmeton Koha.net. Kjo ndihmon në relaksimin e muskujve.

Uji
Dihet që lëngjet janë esenciale për trupin e njeriut kur ka shtrëngime. Rekomandohet që të pihen dy deri tri litra ujë gjatë periudhës së menstruacioneve.

Çaji
Çaji është një mundësi e lehtë për të zëvendësuar mallin tuaj për kafeinën. Çaji i gjelbër rekomandohet për të larguar dhimbjet e barkut.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Ilaçe kontrabandë nga Kosova fshehur në tubat e koncidionerit te autobusit

Ilaçe kontrabandë nga Kosova fshehur në tubat e koncidionerit te autobusit

Sëmundja e kohëve moderne/ Të gjithë po vuajnë nga problemet me qafën (Video)

Sëmundja e kohëve moderne/ Të gjithë po vuajnë nga problemet me qafën (Video)

Njihni Vlerat e Çajit të Farave të Linit për Diabetin

Njihni Vlerat e Çajit të Farave të Linit për Diabetin

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi