Uria nervoze, si ta luftojmë?

12.03.2018 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uria nervoze, si ta luftojmë?

Ankthi për ushqimin është një nga pengesat më të mëdha për ata që duan të ndjekin një dietë dobësimi. Uria nervoze mund të jetë një nga motivet që ne nuk arrijmë rezultatet e duhura.

Për ta luftuar duhen disa bëjën zgjedhje jo të duhura ushqimore dhe përfundojnë duke marrë më shumë kalori se sa duhen.

Pra, metabolizmni ngadalësohet dhe edhe pse adoptohen të tjera zakone, trupi redukton kapacitetin për të djegur yndyrna.

Lajm i mirë është që është e mundur të arrini në mënyrë natyrale për të luftuar urinë nervoze.

Pini shumë ujë
Konsumi i përditshëm i lëngjeve të shëndetshme ndihmon hidratimin e trupit dhe është i nevojshëm për një proces optimal të eleminimit të toksinave.

Këto pije zëvendësojnë ato me sheqer, dhe kanë shumë pak kalori, ndihmojnë organizimin të mbetet i hidratuar dhe me plot energji. Niseni ditën me ujë të vakët dhe limon dhe gjatë ditës pini mes 6 dhe 8 gota ujë. Pini lëngje frutash natyrale, në vend të pijeve të gazuara apo të sheqerosura.

Aktiviteti fizik
Dhe pse duhet të ushqehemi më shumë kur bëjmë aktivitet fizik, është thelbësore të dimë se kjo sjellje është një mbështetje e mirë për të luftuar urinë nervoze.

Kjo ndodh sepse lirimi i endorfinës, hormonit që kontrollon ankthin, stresin dhe emocionet e tjera që ndryshojnë mirëqenien tonë. Sugjerimet për këtë janë bëni të paktën 30 minuta aktivitet fizik në ditë, dhe evitoni kombinimin e ushtrimeve kardio me ushtrimet e forcës.

Pesë vakte në ditë
Të ndjekësh një dietë të shëndetshme nuk do të thotë të vdesësh urie apo të zvogëlosh vaktet kryesore. Për të mos rënë në tundim, ideale është të kesh pese apo gjashtë vakte në ditë.

Pra, në vend të 3 vakteve të bollshme, shpërndajeni në 5 vakte në ditë. Zgjidhni ushqime të shëndetshme me pak kalori. Evitoni shmangien e vakteve, pasi mund tju sjellin më shumë uri në orët e ardhshme.

Përfshini Omega3
Ushqimet që kanë acide yndyrore Omega 3, kanë përfitime interesante për ata që duan të luftojnë urinë nervoze. Këto yndyrna të shëndetshme përmirësojnë shëndetin kardiovaskular, reduktojnë inflamacionin, dhe për pasojë bëhen pjesë e cikleve metabolike.
Përthithja e tyre rrit sekretimin e serotoninës, një neurotransmetues që frenon ankthin. Nga ana tjetër këto ushqime kanë dhe vitaminën komplekse B, e nevojshme për të rregulluar aktivitetin e sistemit nervor. Konsumoni të paktën 2-3 racione peshk në javë. Kur keni uri hani fruta të thata apo arra. Këta ushqyes i gjeni dhe tek brokoli, vaji i ullit dhe lakra.

Uria nervoze nuk ju lë të bini në peshë? Bashkoni forcat dhe vullnetin dhe kijin iparasysh këto këshilla./tch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këngët e dy shqiptareve po konsiderohen si himne të botërorit 2018

Këngët e dy shqiptareve po konsiderohen si himne të botërorit 2018

Munishi: Trajneri i Kroacisë ia ndërpreu oksigjenin Messit, Kroacia është ekipi më i mirë taktikisht që kam parë ndonjëherë

Munishi: Trajneri i Kroacisë ia ndërpreu oksigjenin Messit, Kroacia është ekipi më i mirë taktikisht që kam parë ndonjëherë

Babai filmon të bijën nga momenti i lindjes e deri te ditëlindja e saj e 18-të, dokumentoi ndryshimin ndër vite (Video)

Babai filmon të bijën nga momenti i lindjes e deri te ditëlindja e saj e 18-të, dokumentoi ndryshimin ndër vite (Video)

​Lëkura e skuqur tregon probleme me zemrën

​Lëkura e skuqur tregon probleme me zemrën

Aktorja nuk ftoi në dasmë kolegen: Nuk të ftova në dasmë se më vije lakuriq

Aktorja nuk ftoi në dasmë kolegen: Nuk të ftova në dasmë se më vije lakuriq

Lojtarët e Francës dominojnë formacionin e ditë së tetë të Kampionatit Botëror

Lojtarët e Francës dominojnë formacionin e ditë së tetë të Kampionatit Botëror

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?