Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

12.07.2018 15:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

Presidenti Donald Trump thotë se ka siguruar angazhimet e anëtarëve të NATO-s për të rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes, pasi për ditë me radhë udhëheqësi amerikan kishte thënë se Uashingtoni po mbante një barrë të tepruar të mbështetjes financiare të aleancës,

“Ata kanë rritur në mënyrë të konsiderueshme angazhimin e tyre për mbështetjen financiare dhe ne jemi shumë, shumë të kënaqur dhe kemi një NATO shumë, shumë të fuqishme”, u tha zoti Trump gazetarëve në mbyllje të takimit të aleancës në Bruksel.

Ai nuk tha konkretisht se cilat vende ishin angazhuar dhe për çfarë shume.

“Disa janë në nivelin e angazhimit për 2 për qind të prodhimit të brendshëm bruto dhe të tjerë kanë rënë dakord që të arrijnë në nivelin 2 për qind.

Një ditë më parë zoti Trump kishte sugjeruar që aleatët e NATO-s të premtonin që ta rrisnin deri në 4 për qind kontrinutin e tyre të mbrojtjes deri në vitin 2024.

“Unë kam besim tek NATO”, tha zoti Trump në një konferencë për shtyp por shtoi se Shtetet e Bashkuara po trajtohen shumë padrejtësisht, duke mbështetur financiarisht aleancën ushtarake shtatëdhjetëvjeçare, duke këmbëngulur se Uashingtoni po mbante barrën e shpenzimeve në masën 70 deri në 90 për qind, gjë që ai tha se nuk ishte e drejtë për taksapaguesit amerikanë.

Presidenti amerikan tha se vendet anëtare të NATO-s kanë rënë dakord që të rrisin me shpejtësi kontributin e tyre për buxhetet ushtarake me 2 për qind.

Zoti Trump tha se ai mund t’i nxirrte Shtetet e Bashkuara nga NATO-ja pa miratimin e Kongresit port ha se kjo “do të ishte e panevojshme” pas angazhimit që morën anëtarët e aleancës. “Në atë sallë kishte një ndjesi shumë pozitive kolegjiale, shumë të bashkuar, shumë të fortë”.

“NATO-ja është tani një makineri që funksionon mirë”, tha zoti Trump.

Presidenti amerikan ka kërkuar që në hapje të takimit të nivelit të lartë dyditor që anëtarët e NATO-s të rrisin shpenzimet e tyre të mbrojtjes. Gjatë një mëngjesi pune me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, zoti Trump akuzoi Gjermaninë se ishte “rob” i Rusisë pasi kishte lejuar kompaninë ruse të gazit, Gazprom që të ndërtonte naftësjellësin Rrjedha e Veriut, duke kaluar përmes ujrave të saj.

Kërkesat e presidentit në takimin me dyer të mbyllura të enjten, ishin të ngjashme me me ato që ai kishte bërë disa orë më herët në Twitter:

“Presidentët janë përpjekur pa sukses për vite me radhë që të bindin Gjermaninë dhe vende të tjera të pasura të NATO-s që të paguajnë më shumë për mbrojtjen e tyre nga Rusia. Ata paguajnë vetëm një fraksion të kostos. Shtetet e Bashkuara paguajnë miliarda dollarë, një shumë e madhe për të subvencionuar Evropën dhe pastaj humbet në aspektin tregëtar”, shkruante ai në Twitter.

Udhëheqësit e NATO-s po shpresonin të enjten që ta mos merreshim më me temën e kërkesës së Presidentit Trump për të rritur shpenzimet e mbrojtjes dhe të përqendroheshin tek diskutimet për të përfunduar luftën në Afganistan. Zoti Stoltenberg do që udhëheqësit të bien dakord të mbështesin financiarisht forcat afgane të sigurisë deri në vitin 2024, pavarësisht nga dëshira e vendeve perëndimore për t’i dhënë fund angazhimit në konflikt.

Pas diskutimeve në Belgjikë, zoti Trump është nisur për në Britani ku do të pritet nga kryeministrja britanike, Theresa May, e cila gjendet në mes të një konfuzioni politik në vend nga mosmarrëveshjet brenda partive lidhur me kushtet e tërheqjes nga Bashkimi Evropian, njohur si Brexit.

Ka shumë gjasa që itinerari i zotit Trump ta mbajë atë jashtë qendrës së Londrës, ku priten protesta masive.

Pas vizitave në Angli dhe Skoci, zoti Trump do të shkojë në Helsinki për takimin e me Presidentin rus, Vladimir Putin.

“Ai nuk është armiku im dhe shpresoj që një ditë të jetë miku im”, u tha zoti Trump gazetarëve kur u pyet për zotin Putin të cilin ai e ka cilësuar si “konkurrent”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AVONET: Spitalin e Ferizajt e kaplon nepotizmi

AVONET: Spitalin e Ferizajt e kaplon nepotizmi

Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

KMDLNj: Mosliberalizimi i vizave është për shkaqe politike, jo se nuk janë plotësuar kriteret

KMDLNj: Mosliberalizimi i vizave është për shkaqe politike, jo se nuk janë plotësuar kriteret

Thaçi: Kosova ka prodhues që dinë të përshtaten shumë mirë në tregje ndërkombëtare

Thaçi: Kosova ka prodhues që dinë të përshtaten shumë mirë në tregje ndërkombëtare

Policia dhe Dogana rrisin bashkëpunimin për lehtësimin e qarkullimit të mërgimtarëve

Policia dhe Dogana rrisin bashkëpunimin për lehtësimin e qarkullimit të mërgimtarëve

Serbët e Kosovës duan që Beogradi të drejtojë arsimin, mirëqenien, shëndetësinë

Serbët e Kosovës duan që Beogradi të drejtojë arsimin, mirëqenien, shëndetësinë

Edicioni i 8 i Beerfest Kosova, vjen më atraktiv dhe impozant se më parë!

Edicioni i 8 i Beerfest Kosova, vjen më atraktiv dhe impozant se më parë!

Thaçi: Kosova ka vija të kuqe, Serbia duhet ta njoh Kosovën

Thaçi: Kosova ka vija të kuqe, Serbia duhet ta njoh Kosovën

Haradinaj në takim lamtumirës me shefin e deritashëm të USAID

Haradinaj në takim lamtumirës me shefin e deritashëm të USAID

Dy persona në gjendje të rëndë pas një aksidenti komunikacioni në Prizren

Dy persona në gjendje të rëndë pas një aksidenti komunikacioni në Prizren

Ministria e Diasporës gati për të bashkëpunuar me projekte konkrete

Ministria e Diasporës gati për të bashkëpunuar me projekte konkrete

Tahiri: Miratimi i Projektligjit për Dhomën e Posaçme mundëson trajtim me efikasitet të 20 mijë lëndëve të privatizimit

Tahiri: Miratimi i Projektligjit për Dhomën e Posaçme mundëson trajtim me efikasitet të 20 mijë lëndëve të privatizimit

Kreshnik Spahiu: Mos i festoni fitoret e Kroacisë, nuk na njohin prejardhjen ilire

Kreshnik Spahiu: Mos i festoni fitoret e Kroacisë, nuk na njohin prejardhjen ilire

Drejtori i USAID-it: Ndihem i nderuar, asnjëherë s’do e harroj eksperiencën në Kosovë

Drejtori i USAID-it: Ndihem i nderuar, asnjëherë s’do e harroj eksperiencën në Kosovë

Zjarrëfikësit protestojnë para qeverisë, kërkojnë takim me kryeministrin

Zjarrëfikësit protestojnë para qeverisë, kërkojnë takim me kryeministrin

Kuvendi miraton Projektligjin për Dhomën e Posaçme të Supremes

Kuvendi miraton Projektligjin për Dhomën e Posaçme të Supremes