Thaçi: S’ka pasur ndarje brenda UÇK-së, qëllimi i përbashkët ishte lufta kundër Serbisë

09.06.2019 00:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: S’ka pasur ndarje brenda UÇK-së, qëllimi i përbashkët ishte lufta kundër Serbisë

Presidenti Hashim Thaçi duke folur për periudhën e luftës ka thënë se momentet e sulmit ndaj kullave të Jasharajve, ai nuk dinte gjë dhe se ishte duke kaluar kufirin Kosovë-Shqipëri.

‘’S’kam pasë dijeni që po rrënoheshin kullat e Jasharajve. Askush prej luftëtarëve nuk e ka ditur, sikurse as Adem Jashari. Por ai kishte vendosur që të qëndronte në shtëpi dhe me njerëzit e vetë. Atëherë kam qenë duke kaluar rrugën Shqipëri Koosvë’’, ka thënë ai, transmeton Lajmi.net.

Tutje Thaçi sqaron se nuk kishte ndarje Brenda UCK-së, por vetëm qëndrime dhe opinione të ndryshme politike.

‘’UCK ka qenë ushtri clirimtare dhe vullnetare. Më vjen keq që s’kemi pasë logjistikë e armatim të mjaftueshëm për gjithë ata që donin të na bashkoheshin. UCK ka bërë punën më të e mirë të mundshme dhe kemi luftuar në zona të caktuara por disa zona s’kanë qenë aktive. Ka arritur mobilizim për luftë definitive. S’ka pasë kthim prapa,  ka qenë mobilizm i përkyer dhe ka bërë punën më të mirë në rrafshin politk  e ushtarak. Ndarje nuk ka pasë por synim për clirim të Kosovës. Mudd të kenë pasë bindje të ndryshme por qëllimi ka qenë i njëjtë, lufta kundër Serbisë dhe arritja e lirisë’, ka thënë Thaçi në emisionin ‘Personale’.

‘’Kemi pasë kujdes që të mos kemi fëmijë në mesin tonë, por që ka pasë përjashtime që kanë ndihmuar me gjithcka në disa zona të caktuar. Me veshmbathje, ushqim etj’’.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve