Thaçi porosit Serbinë që të mos frikësohet nga shqiptarët por nga vetvetja

25.03.2015 22:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi porosit Serbinë që të mos frikësohet nga shqiptarët por nga vetvetja

Ministri i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi ardhjen e Ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Dacic në Kosovë nuk e cilëson ndonjë sensacion të veçantë.

“Duhet të merret si diçka normale, të kuptueshme, si një komunikim i nevojshëm, i domosdoshëm tek dy vendet. Kemi kaluar nga një situatë dramatike ma herët, të emergjencave në një rrethanë normale”, tha Thaçi për Klan Kosova.

Thaçi që përshëndet nismat rajonale si element i stabilitetit porositi Serbinë të mos frikësohet nga shqiptarët.

Diplomati kosovar i shpalosi arsyet se pse Beogradi duhet frikësuar nga vetvetja kur flitet për raportin me BE’në.

“Nuk mund të ketë të ardhme atlantike duke organizuar parada për Putinin në Beograd apo duke pretenduar në ndërtimin e hapësirave apo bazave ushtarake ruse në Serbi por në të njëjtën kohë duke vonuar Bashkimin Europian, po hapen edhe hapësira për elementë të rrezikshëm të ISIS’it qoftë në hapësira të tjera të vendeve të rajonit”, tha Thaçi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti

Reciprociteti: Sot 11 maune me mallra serbe nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë

Reciprociteti: Sot 11 maune me mallra serbe nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë

Presidenti njofton se do të mbajë konferencë për media në ora 16:00

Presidenti njofton se do të mbajë konferencë për media në ora 16:00