“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

17.08.2019 20:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

Edhe një vendim tjetër e ka marrë qeveria në dorëheqje. Ministri në dorëheqje i Tregtisë, Endrit Shala, vendosi taksë ndaj disa produkteve të Maqedonisë së Veriut.

Disa ditë para këtij vendimi, edhe Ministria e Drejtësisë vazhdoi me fazën e re të përzgjedhjes së noterëve, raporton KTV.

Këto vendime, nga ana e Institutit të Kosovës për Drejtësi, po shihen si vendime të paligjshme, marrë parasysh se qeveria është në dorëheqje.

Ehat Miftari thotë se këto vendime nga këta ministra, po bëhen veç për të bërë fushatë.

E, sipas tij, këto po lejohen për shkak se nuk ekziston legjislacion i caktuar që mund të tregojë se si të veprojë qeveria kur është në largim.

Miftari shton se këto vendime dhe të tjera të ngjashme duhet të kthehen në pikën zero.

Ndaj vendimit të Ministrisë së Tregtisë së Kosovës, ka reaguar edhe ministri i Bujqësisë i Maqedonisë së Veriut, Trajan Dimovski.

Ai ka thënë se ndalimi i importit të rasatit të peshqve nga Kosova, nuk paraqet ndalesë të posaçme vetëm për Kosovën.

“Nuk po implementojnë monitorimin, nuk ka ndalesë eksplicite, të themi vetëm pse janë prodhime të Republikës së Kosovës, porse masa vlen për të gjitha shtetet tjera. Nëse dëshmohet se po implementojmë monitorimin, nuk do të ketë asnjë problem”, ka thënë Dimovski.

Ai ka shtuar se të hënën do t’i përgjigjen këtij vendimi të Kosovës me masa shtesë apo do të gjejnë ndonjë zgjidhje për tejkalimin e kësaj situate.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

“Tallava politikë” po konsiderohen vendimet e ministrave në dorëheqje

Kërkohet që aktivitetet parazgjedhore të partive politike të bëhen në pajtim me ligjin

Kërkohet që aktivitetet parazgjedhore të partive politike të bëhen në pajtim me ligjin

Sulme ajrore në Siri, 20 njerëz u vranë

Sulme ajrore në Siri, 20 njerëz u vranë

Fluks i madh i veturave në Morinë

Fluks i madh i veturave në Morinë

Arrestohen dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje

Arrestohen dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje

Bankat fitojnë rreth 90 milionë euro

Bankat fitojnë rreth 90 milionë euro

Termokos: Gypi në lagjen “Dardania” nuk është prishur nga ne

Termokos: Gypi në lagjen “Dardania” nuk është prishur nga ne

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë 63 aksidente në komunikacion

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë 63 aksidente në komunikacion

Haradinaj: Miqtë e kanë pranuar shtetin e Kosovës – s’kemi nevojë të sillemi si protektorat

Haradinaj: Miqtë e kanë pranuar shtetin e Kosovës – s’kemi nevojë të sillemi si protektorat

Kosova nuk ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për Milan Radojciq, i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

Kosova nuk ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për Milan Radojciq, i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

Arrestohet e më pas lirohet i dyshuari pasi sulmoi policin në Prishtinë

Arrestohet e më pas lirohet i dyshuari pasi sulmoi policin në Prishtinë

MKRS: Flamuri në Kala të Novobërdës s’është hequr, ky objekt është dhe mbetet i Kosovës

MKRS: Flamuri në Kala të Novobërdës s’është hequr, ky objekt është dhe mbetet i Kosovës

Anti-korrupsioni bën kallëzime penale për rreth 50 raste

Anti-korrupsioni bën kallëzime penale për rreth 50 raste

Anti-korrupsioni bën kallëzime penale për rreth 50 raste

Anti-korrupsioni bën kallëzime penale për rreth 50 raste

Hoxhaj insiston: Në kabinetin tim u përpunuan propozimet për taksën dhe masat reciproke ndaj Serbisë

Hoxhaj insiston: Në kabinetin tim u përpunuan propozimet për taksën dhe masat reciproke ndaj Serbisë

Eskluzive: AAK e PSD të hënën nënshkruajnë koalicionin

Eskluzive: AAK e PSD të hënën nënshkruajnë koalicionin