Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

19.01.2020 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Një sulm me raketë në një kamp stërvitje ushtarake në Jemen ka vrarë të paktën 70 ushtarë. Dhjetra të tjerë u plagosën në në provincën qendrore të Marib të Shtunën, thonë zyrtarët.

Qeveria e Jemenit ka fajësuar rebelët Houthi për sulmin, por nuk ka pasur asnjë pretendim përgjegjës. Zyrtarët thanë që ata prisnin që numri i vdekjeve të rritet.

Presidenti i Jemenit Abdrabbuh Mansour Hadi dënoi sulmin “frikacak” në një deklaratë të mbajtur në Saba, një agjenci shtetërore e lajmeve.

Në gusht të vitit të kaluar, rebelët Houthi filluan një sulm me raketa ndaj një sfilate ushtarake të forcave të qeverisë së Jemen në qytetin jugor të Adenit, duke vrarë të paktën 32 njerëz.

Jemeni është përfshirë në një konflikt që përshkallëzoi në mars 2015, kur rebelët Houthi morën kontrollin në pjesën më të madhe të perëndimit të vendit dhe detyruan Presidentin Hadi të ikte jashtë vendit.

Të alarmuar nga ngritja e një grupi për të cilët besohet se janë mbështetur ushtarakisht nga fuqia rajonale myslimane shiite iraniane, Arabia Saudite dhe tetë shtete të tjera kryesisht suni myslimane arabe filluan një fushatë ajrore që synon të rivendoste qeverinë e Hadi.

Qindra mijëra njerëz janë vrarë në konflikt, i përshkruar si kriza më e keqe humanitare në botë nga KB.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Në 94 për qind të rasteve hetuesit policorë neglizhojnë punën, s’raportojnë për Prokurorinë

Në 94 për qind të rasteve hetuesit policorë neglizhojnë punën, s’raportojnë për Prokurorinë

Nis takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor me udhëheqës të BE-së, Thaçi thotë se do të kërkojë liberalizimin

Nis takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor me udhëheqës të BE-së, Thaçi thotë se do të kërkojë liberalizimin

Senatori i fuqishëm amerikan e takon Kurtin, i tregon që raportet e Qeverisë së Kosovës me SHBA’të po përkeqësohen

Senatori i fuqishëm amerikan e takon Kurtin, i tregon që raportet e Qeverisë së Kosovës me SHBA’të po përkeqësohen

Shpejtim Bulliqi nis rrugëtimin për ta rrëzuar LDK’në në Llap

Shpejtim Bulliqi nis rrugëtimin për ta rrëzuar LDK’në në Llap

Hapja e negociatave/ Kryeministri i Kroacisë: Pozicioni i Francës ka evoluar, nuk do të bëhet pengesë

Hapja e negociatave/ Kryeministri i Kroacisë: Pozicioni i Francës ka evoluar, nuk do të bëhet pengesë

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane