Studimi/ Gjumi i pasdites përmirëson kujtesën

29.02.2016 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi/ Gjumi i pasdites përmirëson kujtesën

Studimet më të fundit tregojnë se gjumi i pasdites përmirëson funksionet e kujtesës.

Studiuesit gjermanë nga Universiteti në Dusseldorf ka kryer një test, në të cilin kanë kërkuar nga Studentët të mbajnë Mend një Listë të Emrave dhe t’i rikujtojnë pasi të kenë luajtur një orë rresht Lojën e Durimit.

Disave u është lejuar të flenë pesë minuta në fillim të testit, e më vonë është dëshmuar se kanë mbajtur dukshëm më shumë fjalë.

Para vetzhytjes në gjumë, truri sërish përpunon ngjarjet e fundit dhe prodhon ndjenja të ngjashme me gjumin dhe mendime të ndryshme “të marra”. Duket se gjatë këtyre momenteve truri kërkon materiale të reja për të ditur çfarë të bëjë me to.

Pikërisht kjo periudhë e shkurtër është shumë e rëndësishme për përmirësimin e kujtesës dhe shumë më i rëndësishëm sesa vetë gjumi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetar / praktikant
artikull i sponzorizuar


Zbulohet sekreti i një lidhjeje më të fortë

Zbulohet sekreti i një lidhjeje më të fortë

Piruni nuk është jashtë…

Piruni nuk është jashtë…

“Larg vajzës, vetëm 6 minuta” (Foto)

“Larg vajzës, vetëm 6 minuta” (Foto)

Ferrari “pushton” Montekarlon

Ferrari “pushton” Montekarlon

Shokon Mulla Behari: Ja kush i financon hoxhallarët në Kosovë (Video)

Shokon Mulla Behari: Ja kush i financon hoxhallarët në Kosovë (Video)

Lamtumira e një kapiteni, Roma nderon Francesco Tottin

Lamtumira e një kapiteni, Roma nderon Francesco Tottin

Aderime masive në Aleancën e Ferizajit, mbi 100 anëtarë të rinjë

Aderime masive në Aleancën e Ferizajit, mbi 100 anëtarë të rinjë

Vetitë shëruese të portokallit

Vetitë shëruese të portokallit

MOS VOTO 2017 me Shukin (Video)

MOS VOTO 2017 me Shukin (Video)

Ky është “babai” i serialit “O sa mirë” (Foto)

Ky është “babai” i serialit “O sa mirë” (Foto)

“Nuk ha bukë që të blej rroba”, habit këngëtarja e njohur shqiptare

“Nuk ha bukë që të blej rroba”, habit këngëtarja e njohur shqiptare

Barcelona fiton Kupën e Mbretit

Barcelona fiton Kupën e Mbretit

Pamje të rënda/ Humbi ndeshjen në Boks, por duhet të duronte edhe nënën (Video)

Pamje të rënda/ Humbi ndeshjen në Boks, por duhet të duronte edhe nënën (Video)

Fëmijët e çifteve të ndara në rrezik nga problemet shëndetësore

Fëmijët e çifteve të ndara në rrezik nga problemet shëndetësore

Dortmund triumfon në Kupën e Gjermanisë

Dortmund triumfon në Kupën e Gjermanisë

Linda Morina uron Ramzanin(Video)

Linda Morina uron Ramzanin(Video)