Spanja i njeh karateistët kosovarë; Flamuri i Kosovës në Madrid

28.03.2019 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Spanja i njeh karateistët kosovarë; Flamuri i Kosovës në Madrid

Me gjithë problemet që më parë ia kishte shkaktuar Kosovës, Federata Spanjolle e Karatesë tashmë e lejon Kosovën të garojë si e barabartë me të gjitha kombëtaret e tjera që marrin pjesë në Evropian.

Në foton e publikuar nga Komiteti Olimpik, mes flamurëve të shteteve tjera që po marrin pjesë në Evropian, shihet edhe flamuri i Kosovës.

Në këtë kampionat janë 15 kosovarë që do të marrin pjesë.Vlerona Shala (kata), Albulena Gërvalla (-55 kg), Fortesa Orana (+68 kg), Argjend Berjani (kata), Orges Arifi (-60 kg), Ylli Cenaj (-67 kg), Elhami Shabani (-75 kg), Alvin Karaqi (-84 kg), Herolind Nishevci (+84 kg), do të kërkojnë medalje në këtë kampionat, ndërsa në kumite Kosova përfaqësohet me: Nishevcin, Arifin, Cenajn, Karaqin, Shabanin, si dhe Blodin Pakashticën.

Kosova nuk njihet nga Spanja si shtet dhe nuk ishte lejuar të marrë pjesë në Botërorin e Karatesë në nëntorin e kaluar, që u mbajt në Madrid.

Pas kësaj, Komiteti Olimpik i Karatesë e kishte kërcënuar Spanjën se nuk do të ketë mundësi të organizojë gara të tjera nëse nuk e lejon Kosovën të marrë pjesë me simbole shtetërore.Sipas të përditshmes spanjolle, Sport, për këtë arsye, qeveria spanjolle u detyra ta zgjidhë këtë problem dhe së bashku me presidentin gjerman të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, arritën marrëveshje për ta lejuar Kosovën të garojë me simbole shtetërore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Spanja i njeh karateistët kosovarë; Flamuri i Kosovës në Madrid

Spanja i njeh karateistët kosovarë; Flamuri i Kosovës në Madrid

Thaçi flet me komandantin e KFOR’it për sigurinë në vend

Thaçi flet me komandantin e KFOR’it për sigurinë në vend

Njoftim i rëndësishëm i Policisë së Kosovës

Njoftim i rëndësishëm i Policisë së Kosovës

Pacolli kërkon liberalizimin e vizave: Jepni fund një izolimi paradoksal

Pacolli kërkon liberalizimin e vizave: Jepni fund një izolimi paradoksal

Guvernatori Mehmeti takoi delegacionin e IFC-së

Guvernatori Mehmeti takoi delegacionin e IFC-së

Zaev, në kërkim të dy të tretave për Specialen

Zaev, në kërkim të dy të tretave për Specialen

Bizneset kosovare dhe ato hungareze shkëmbejnë përvoja për zhvillimin e bujqësisë

Bizneset kosovare dhe ato hungareze shkëmbejnë përvoja për zhvillimin e bujqësisë

Hoxha pas votimit në PE: U rikonfirmua puna e institucioneve tona

Hoxha pas votimit në PE: U rikonfirmua puna e institucioneve tona

Haradinaj:  Kosova kërkon drejtësi për krimet makabre që kanë ndodhë

Haradinaj: Kosova kërkon drejtësi për krimet makabre që kanë ndodhë

Aktakuzë ndaj tre personave për dy vepra të ndryshme penale

Aktakuzë ndaj tre personave për dy vepra të ndryshme penale

Haradinaj: E padrejtë dhe frustruese që kosovarëve u mohohet e drejta për lëvizje të lirë në Evropë

Haradinaj: E padrejtë dhe frustruese që kosovarëve u mohohet e drejta për lëvizje të lirë në Evropë

MTI dhe IFC me projekt të përbashkët për t’i mbështetur prodhuesit vendor

MTI dhe IFC me projekt të përbashkët për t’i mbështetur prodhuesit vendor

PE konfirmon mandatin për liberalizimin e vizave për Kosovën

PE konfirmon mandatin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Britanikët kundër konkursit për zgjedhjen e kryesuesit të ZRRE’së – nuk i harxhojmë para tonë më

Britanikët kundër konkursit për zgjedhjen e kryesuesit të ZRRE’së – nuk i harxhojmë para tonë më

Daut Haradinaj: Policët në rastin e Marko Gjuriqit, duhet të dekorohen e jo të hetohen

Daut Haradinaj: Policët në rastin e Marko Gjuriqit, duhet të dekorohen e jo të hetohen

Komuna e Gjilanit zotohet se projekti i Tregut të Gjelbërt do të realizohet pa penguar tregtarët

Komuna e Gjilanit zotohet se projekti i Tregut të Gjelbërt do të realizohet pa penguar tregtarët