Simiq: Ta zgjidhim çështjen e Trepçës, ta shmangim destabilizimin

10.10.2016 20:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Simiq: Ta zgjidhim çështjen e Trepçës, ta shmangim destabilizimin

“Ngrirja” e pjesëmarrjes së deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës është vendim i kësaj liste dhe do të jetë në fuqi deri në ndonjë vendim të ardhshëm, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Sllavko Simiq, kryetar i Listës Serbe dhe deputet i Kuvendit të Kosovës.

Përfaqësuesit e Listës Serbe, të hënën, nuk kanë marrë pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, dhe siç ka thënë Simiq, kjo është bërë në shenjë kundërshtimi ndaj miratimit të Ligjit për Trepçën nga ana e legjislativit të vendit.

“E kemi ‘ngrirë’ pjesëmarrjen tonë në Kuvendin e Kosovës dhe në organet e Kuvendit deri në një vendim të ardhshëm. Pra, presim që për çështjen e Trepçës të gjendet një konsensus më i fuqishëm dhe që çështja e Trepçës të zgjidhet përmes bisedimeve.”

“Thjeshtë, as përfaqësuesit politik të serbëve, as menaxhmenti i Trepçës e as qeverisjet lokale në territoret e të cilave gjendet pjesa më e madhe e Trepçës, nuk janë konsultuar dhe nuk kanë marrë pjesë në punimin e projektligjit. Kështu që, për neve, ligji, në formën e tanishme është i papranueshëm”, ka thënë Simiq.

Ai ka theksuar se është duke pritur reagimin e partnerëve të koalicionit, por edhe të Bashkimit Evropian, i cili sipas tij, ka qenë një nga faktorët kryesorë që ka insistuar për integrimin e serbëve në institucionet e Kosovës.

Branimir Stojanoviq, zëvendëskryeministër i Qeverisë së Kosovës nga radhët e Listës Serbe, përmes transmetuesit publik të Serbisë ka porositur përfaqësuesit e kësaj liste në Qeverinë e Kosovës që ta braktisin ekzekutivin. Kjo, për shkakun se, kërkesa e kësaj liste për ta shtyrë shqyrtimin e projektligjit për Trepçën ishte refuzuar nga legjislativi, i cili më pas ka miratuar ligjin.

“Thjeshtë, duhet të gjithë ta kuptojnë se sa është e rëndësishme kjo për të gjithë ne dhe nëse mbeten të shurdhër dhe memec ndaj kësaj, atëherë rekomandimi im personal do të jetë që ta braktisim qeverinë. Ndërkaq, do të shohim se cili do të jetë vendimi i Listës Serbe në tërësi”, ka theksuar Stojanoviq.

Në anën tjetër, ‘ngrirja” e pjesëmarrjes në Kuvendin e Kosovës i përfaqësuesve të Listës Serbe, por edhe rekomandimet nga zëvendësministri Stojanoviq që ata ta braktisin qeverinë e vendit, nuk e rrezikon koalicion qeverisës, kanë vlerësuar përfaqësuesit e dy subjekteve politike, Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njëkohësisht edhe lider i Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se bojkoti ndaj institucioneve nga ana e përfaqësuesve të Listës Serbe nuk e rrezikon koalicionin qeverisës.

“Nuk e rrezikon aspak koalicionin e as punën e Kuvendit. Por, ajo që nuk është e mirë, bojkoti nuk është zgjidhje. Nuk ka kompromis me çështjet që janë nacionale, me interes të vendit, të shtetit të pavarur të Republikës së Kosovës. Por, nuk është as në interesin e vet serbëve që ta zgjedhin rrugën e bojkotit, kur duhet të marrin përgjegjësi. Është në interesin e vet komuniteteve që të jenë pjesë e institucioneve”, ka thënë Veseli.

Ismet Beqiri, shef i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka theksuar se Lista Serbe apo cilido subjekt politik nuk mund të imponojë zgjidhje me shantazh dhe kërcënim.

“Lista Serbe ose kushdo qoftë – qoftë edhe ndonjë parti politike shqiptare, por në këtë rast veçmas Lista Serbe – nuk mund të shantazhojë dhe nuk mund të kërcënojë dhe të na imponojë zgjidhjet që janë ligjore dhe që është e drejtë e jona.”

“Fundja, ne e kemi pasur këtë obligim dhe e kemi kryer atë. Nuk kemi ndonjë paralajmërim se ata do ta bojkotojnë, po flas për paralajmërim zyrtar, por është e vërtetë se ata sot s’kanë qenë. Sa mund ta rrezikojë kjo koalicionin? Unë nuk mendoj se mund ta rrezikojë”, ka thënë Beqiri, transmeton rel.

Sidoqoftë, Simiq ka theksuar se Lista Serbe është duke pritur një zgjidhje lidhur me Trepçën. Sipas tij, “çfarëdo hyrje në ndonjë fazë, e cila mund të sillte deri te destabilizimi – jo vetëm i Kosovës, por edhe i rajonit” – Lista Serbe nuk e dëshiron”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosovarët prijnë për marrjen e shtetësisë në Zvicër, pas tyre gjermanët e italianët

Kosovarët prijnë për marrjen e shtetësisë në Zvicër, pas tyre gjermanët e italianët

Mbi 100 të vdekur nga rrëzimi i avionit të udhëtarëve në Kubë

Mbi 100 të vdekur nga rrëzimi i avionit të udhëtarëve në Kubë

Sqarohet Dreshaj: S’kisha qëllim ta mbrojë shokun tim të kamotshëm

Sqarohet Dreshaj: S’kisha qëllim ta mbrojë shokun tim të kamotshëm

Rrokulliset me traktor një 60 vjeçar, ndërron jetë rrugës për spital

Rrokulliset me traktor një 60 vjeçar, ndërron jetë rrugës për spital

Qindra persona të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit në Havana

Qindra persona të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit në Havana

Limaj në Zagreb: Pavarësia e Kosovës, çështje e mbyllur. Serbia ta njohë këtë realitet

Limaj në Zagreb: Pavarësia e Kosovës, çështje e mbyllur. Serbia ta njohë këtë realitet

A do të pajtohen shqiptarët me emrin e ri të Maqedonisë?

A do të pajtohen shqiptarët me emrin e ri të Maqedonisë?

Stoltenberg: Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë

Stoltenberg: Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë

PAMJE TË REJA: Shikoni se si e sulmoi Xhavit Haliti Arben Gashin

PAMJE TË REJA: Shikoni se si e sulmoi Xhavit Haliti Arben Gashin

Xhavit Haliti e godet me bërryl në bark Arben Gashin e LDK’së (Video

Xhavit Haliti e godet me bërryl në bark Arben Gashin e LDK’së (Video

Thaçi: Në mesin e qershorit presim rekomandimin për vizat

Thaçi: Në mesin e qershorit presim rekomandimin për vizat

Thaçi tregon se çfarë bisedoi në takimin me Merkelin dhe Vuçiqin

Thaçi tregon se çfarë bisedoi në takimin me Merkelin dhe Vuçiqin

Agim Bahtiri largohet nga AKR-ja, shkon në Vetëvendosje

Agim Bahtiri largohet nga AKR-ja, shkon në Vetëvendosje

35,5 vjet burg për të akuzuarit për sulm ndaj ekipit të futbollit të Izraelit

35,5 vjet burg për të akuzuarit për sulm ndaj ekipit të futbollit të Izraelit

Ministri Gashi priti në takim ambasadorin e Zvicrës  në Kosovë

Ministri Gashi priti në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë

Autoritetet e Beogradit ndalin dy pjesëtarë serbë të FSK-së, MPJ proteston

Autoritetet e Beogradit ndalin dy pjesëtarë serbë të FSK-së, MPJ proteston