Si të trajtoni aknet

31.08.2015 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të trajtoni aknet

Kalojmë gati se nëntë muaj në pritje të verës që të mund të veshim rrobe që zbulojnë lëkurën tonë, mirëpo po kjo nxehtësi shkakton edhe paraqitjen e akneve kudo në trupin tonë.

Jemi jashtë, jemi duke u djersitur dhe poret e tona me shumë gjasa bllokohen. E ekspozojmë lëkurën tonë ndaj tjetër ambienti ngase është mësuar. Kjo përzierje e faktorëve të ndryshëm shkakton paraqitjen e akneve, andaj folëm me ca ëkspertë se çfarë të bëjmë me paraqitjen e tyre në disa pjesë të trupit.

Lëkura e kokës

Lëkura e kokës është e stërmbushur me gjëndrra yndyrore që janë një nga shkaktarët kryesorë të paraqitjes së akneve. Gjithashtu kërpudhat që jetojnë në ambiente të tilla sikurse lëkura e kokës, mund të shkaktojnë gunga që i ngjajnë puçrrave. Shamponi me acid salicilik mund të ndihmojë në kontrollimin e tepricës së yndyrës dhe të qërojë lëkurën e vdekur e cila mund të bllokojë poret.

Veshët

Produktet e flokëve kombinohen me djersë që të krijojnë gunga të dhimbshme, të mbani flokët e mbledhura është një opsion. Sigurohuni që të trajtoni aknet me fashë që përmban acid glikolik apo salicilik që të pastrojë poret e bllokuara.

Gjoks                                                                                                                                                   

Gjëndrrat e bllokuara të djersitjes mund të shkaktojnë shpërthim të befasishëm në gjoks, kjo gjendje quhet “miliaria” dhe ndodh nga dejrsitja e tepërt. Paraqitja e akneve duket sikur me koka të bardha, që janë shumë irituese dhe të bezdishme.

Mbajeni lëkurën tuaj të ftohtë dhe të pastër nga djersitja, kur jeni nën diell mbrojeni lëkurën tuaj.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm