Shtyrja e pagesave dhe kredive, në mesin e masave të reja të paralajmëruara nga Qeveria

15.03.2020 20:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtyrja e pagesave dhe kredive, në mesin e masave të reja të paralajmëruara nga Qeveria

Tri kanë qenë kërkesat kryesore të përfaqësuesve të biznesit gjatë së dielës për Qeverinë e Kosovës për masat që ekzekutivi duhet të ndërmarrë karshi pandemisë globale COVID-19.

Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi, ka thënë se pika kryesore është që të mos ndalet prodhimi.

Ai u ka bërë apel punëtorëve të veprimtarive që s’janë të ndaluara me vendim të Qeverisë të dalin në vendet e tyre të punës, duke qenë të vëmendshëm me masat parandaluese, raporton KOHA.

Ndërsa drejtori i Odës Amerikane në Kosovë, Arian Zeka, ka thënë se Qeveria duhet të dalë me një fushatë vetëdijesimi për ta shmangur panikun.

Pas kësaj ata janë ftuar në një takim nga zv.kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i cili paralajmëroi se ekzekutivi i ka përkrahur kërkesat e tyre.

Hoti deklaroi se me masat e reja parashihet që të bëhet një plan për rezervat shtetërore deri në tre muajt e ardhshëm, si dhe shtyrja e të gjitha pagesave duke përfshirë edhe kreditë deri më 30 prill.

Zv.kryeministri Hoti ka bërë të ditur se pas mbledhjes së Qeverisë do të ketë sqarime shtesë edhe për funksionimin e bizneseve, si dhe për situatën se kur njëri prind duhet të mungojë nga puna.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie