Shqipëria dhe Kosova janë ende shumë larg e të qenit një treg i përbashkët

30.11.2018 08:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria dhe Kosova janë ende shumë larg e të qenit një treg i përbashkët

Shqipëria dhe Kosova janë ende shumë larg e të qenit një treg i përbashkët, pavarësisht se si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë politikanët e kanë përdorur shpesh kartën e patriotizmit, përfshirë atë ekonomik, për qëllimet e tyre elektorale. Ky ka qenë konkluzioni i përfaqësuesve të biznesit dhe ekspertëve të ekonomisë në Shqipëri, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas kreut të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë (DHTI) në Tiranë, Nikolin Jaka, qeveritë në të dy anët e kufirit e kanë zëvendësuar bashkimin doganor me taksa private që vijnë nga koncesionet. Nga një analizë që Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë i ka bërë qarkullimit tregtar me Kosovën dhe anasjelltas, për kamionët që transportojnë mallra me vlerë nga 1 mijë deri në 20 mijë euro, vetëm kostoja nga tarifat private të koncensioneve pa përfshirë taksat doganore (TVSH-ja plus taksat e tjera) arrin në 280 euro për çdo kamion.

Në këtë vlerë përfshihet tarifa prej 45 eurosh (vajtje-ardhje) që kamionët paguajnë te stacioni i pagesës në Rrugën e Kombit, tarifa e skanimit në doganën e Shqipërisë, tarifa e terminalit doganor në Kosovë, si dhe kosto të tjera nga procedurat burokratike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


BE-ja ia “refuzon” edhe sivjet vizat Kosovës

BE-ja ia “refuzon” edhe sivjet vizat Kosovës

Shqipëria dhe Kosova janë ende shumë larg e të qenit një treg i përbashkët

Shqipëria dhe Kosova janë ende shumë larg e të qenit një treg i përbashkët

Hoti: Nuk i kemi votat për rrëzimin e qeverisë

Hoti: Nuk i kemi votat për rrëzimin e qeverisë

Lekaj: Thaçi nuk mund ta rrëzojë Qeverinë

Lekaj: Thaçi nuk mund ta rrëzojë Qeverinë

Kryeministri nesër përgjigjet për gylenistët

Kryeministri nesër përgjigjet për gylenistët

Selimi kujton daljen e parë në publik të UÇK’së

Selimi kujton daljen e parë në publik të UÇK’së

Braathu: Kosova vend i vogël për kaq shumë raste të dhunës në familje

Braathu: Kosova vend i vogël për kaq shumë raste të dhunës në familje

Arifi: Taksa ndaj Serbisë nuk do të hiqet as nëse lidhet me vazhdimin e dialogut

Arifi: Taksa ndaj Serbisë nuk do të hiqet as nëse lidhet me vazhdimin e dialogut

Bërnabiq thotë se taksa po rrezikon shëndetin e serbëve

Bërnabiq thotë se taksa po rrezikon shëndetin e serbëve

Thaçi: Rezoluta e PE-së, thirrje për vendet e BE-së që të hiqen vizat për Kosovën

Thaçi: Rezoluta e PE-së, thirrje për vendet e BE-së që të hiqen vizat për Kosovën

Presidenti Thaçi mori mbështetjen e Senatit dhe Kongresit amerikan për dialogun dhe FSK-në

Presidenti Thaçi mori mbështetjen e Senatit dhe Kongresit amerikan për dialogun dhe FSK-në

Vetëm këtë vit në Kosovë kërkuan azil mbi 400 persona, shumica nga Afganistani dhe Siria

Vetëm këtë vit në Kosovë kërkuan azil mbi 400 persona, shumica nga Afganistani dhe Siria

Prezantimi i Kosovës në një mënyrë të veçantë (Video)

Prezantimi i Kosovës në një mënyrë të veçantë (Video)

Veseli: Ushtrinë do ta kemi në mesin e dhjetorit

Veseli: Ushtrinë do ta kemi në mesin e dhjetorit

Përurohet stadiumi i parë ndihmës në Skenderaj

Përurohet stadiumi i parë ndihmës në Skenderaj

Ministria e Arsimit ndalon përdorimin e telefonave në shkollat e Kosovës

Ministria e Arsimit ndalon përdorimin e telefonave në shkollat e Kosovës