Shpallja që ka “trazuar” serbët: Një vend pune në Gjermani, 5200 euro pagë – por edhe mund të humbni kokën!

14.06.2018 03:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpallja që ka “trazuar” serbët: Një vend pune në Gjermani, 5200 euro pagë – por edhe mund të humbni kokën!

Shpalljet për vende pune, sidomos për në vendet e huaja tërheqin vëmendjen e qytetarëve, kryesisht kur bëhet fjalë për qytetarët e vendeve me ekonomi jo shumë të zhvilluar, siç mund të jetë edhe Serbia.

Dhe një shpallje e tillë, e cila thuhet se ka “trazuar serbët”, është një shpallje e cila thuhet se ka të bëjë me ofrimin e vendeve të lira – me pagë goxha të majme.

Siç thuhet më tej, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një shpallje përmes së cilës kërkohen 30 vozitës kamioni në Gjermani.

Madje, gjithmonë sipas shpalljes, bëhet fjalë për vende pune, për të cilat pagesa mujore arrin deri në 5200 euro.

Gjithashtu thuhet se kompania që kërkon këta punëtorë është një kompani transportuese e cila do tu ofrojë atyre punësim të përhershëm.

Megjithatë, edhe pse punëdhënësi i aplikacionit është i regjistruar në KOD 95, kjo nuk do të thotë që vetëm shtetasit e Shteteve Anëtare të BE-së mund të aplikojnë për këtë punë. Përkundrazi, thirrja është e hapur për të gjithë.

Sipas përshkrimit, shkruajnë tutje mediat serbe, njohja e gjuhës angleze dhe gjermane, si dhe eksperienca e punës së shoferit është e nevojshme.

Por çfarë e prish entuziazmin e të interesuarve është fakti se nëse do të kishin fatin të fitonin një vend të tillë pune, ata do të duhej të transportonin mallrat gjermane në vendin ende të trazuar, Irak.

Kjo pasi që situata në Irak është shumë e paqëndrueshme, ka bombardime të shpeshta dhe një luftë kurde në veri të vendit.

Shpërthimi i fundit që tronditi kryeqytetin e Irakut ndodhi javën e kaluar dhe tetë vetë u vranë dhe 27 u plagosën. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!