Shkencëtarët zbuluan bashkimin e dy vrimave të zeza, që ka ndodhur para nëntë miliardë vitesh (Foto)

06.12.2018 07:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zbuluan bashkimin e dy vrimave të zeza, që ka ndodhur para nëntë miliardë vitesh (Foto)

Astronomët kanë zbuluan bashkimin mes dy vrimave të zeza binare, që ndodhi para nëntë miliardë vitesh.

Ngjarja besohet se ka qenë një ndër kataklizmit më të mëdha hapësinore, ndërsa është zbuluar nga shenjat që ka lënë në hapësirë dhe kohë, të njohura si valët gravitacionale, transmeton Telegrafi.

Ky fenomen qiellor, e shkaktoi një vrimë të zezë masive, 80 herë më të madhe se Dielli. Ngjarja që ndodhi para nëntë miliardë vitesh, i është afruar Tokës para një vitit, ndërsa shenjat janë parë në këtë vit.

Bashkimi mes vrimave të zeza qiellore

Faktikisht, valët gravitacionele e detektuan ngjarjen me efekt enorm, derisa po kalonte nga planeti ynë më 29 qershor të vitit të kaluar.

Por, gjithçka u vërtetua në gushtin e këtij vitit, kur u gjetën shenjat e tri vrimave të zeza me përmasa shumë më të vogla. Bashkimi i këtyre dy vrimave të zeza, e ngrit në dhjetë gjetjet e këtyre fenomeneve në tri vitet e fundit.

Ekipi ndërkombëtarë, që përshinë një numër të madh shkencëtarësh nga Australia, është udhëhequr nga Susan Scott e cila e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës, duke hulumtuar me valët gravitacionale. Profesoresha ka pranuar se kjo gjetje, u ka dhënë shumë pytje kërkuesve hapësinorë.

Gjithnjë sipas Scott, kjo është gjetja e parë e dy vrimave të zeza që kanë lëvizur me shpejtësi të madhe, si dhe ngjarje që ka ndodhur në largësinë më të madhe ndonjëherë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola  dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei

Man City, PSG, Real Madrid – 100 klubet më të pasura në botë, duke llogaritur lojtarët, asetet, përfitimet, paratë në bankë dhe pasuritë e pronarëve

Man City, PSG, Real Madrid – 100 klubet më të pasura në botë, duke llogaritur lojtarët, asetet, përfitimet, paratë në bankë dhe pasuritë e pronarëve

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Për 17 vite martesë 10 fëmijë, njihuni me çiftin britanik që planifikojnë të zgjerojnë edhe më shumë familjen (Foto)

Për 17 vite martesë 10 fëmijë, njihuni me çiftin britanik që planifikojnë të zgjerojnë edhe më shumë familjen (Foto)

Milani ka marrëveshje me dy mesfushorë për në verë, Saint-Maximin dhe Herrera dyshja e re kuqezi

Milani ka marrëveshje me dy mesfushorë për në verë, Saint-Maximin dhe Herrera dyshja e re kuqezi

Cigarja elektronike i merr jetën një 25 vjeçari

Cigarja elektronike i merr jetën një 25 vjeçari

Kanë nisur përpjekjet për nxjerrjen e trupit nga rrënojat e aeroplanit që e bartte Emiliano Salan

Kanë nisur përpjekjet për nxjerrjen e trupit nga rrënojat e aeroplanit që e bartte Emiliano Salan

Zyrtare: Lionel Messi mban stërvitjen, ftohet nga Valverde për El Clasico

Zyrtare: Lionel Messi mban stërvitjen, ftohet nga Valverde për El Clasico

Chrome do të kujdeset për sigurinë e fjalëkalimeve tuaja

Chrome do të kujdeset për sigurinë e fjalëkalimeve tuaja

Si të mësoni a ju kanë sulmuar parazitët e zorrëve

Si të mësoni a ju kanë sulmuar parazitët e zorrëve

Interi sa shumë dështime në bankë në nëntë vite: Pas largimit të Mourinhos, kanë dështuar 11 trajnerë

Interi sa shumë dështime në bankë në nëntë vite: Pas largimit të Mourinhos, kanë dështuar 11 trajnerë

I riu planifikon të paditë prindërit në gjykatë: Më sollën në jetë pa më pyetur

I riu planifikon të paditë prindërit në gjykatë: Më sollën në jetë pa më pyetur