Shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

11.05.2020 07:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

Thembrat e plasaritura ose këmbët e çara janë një shenjë e kujdesit të padëshiruar të tyre

Këmbët e plasaritura mund të shkaktohen nga mungesa e lagështisë, gjendjes mjekësore dhe mbi ekspozimi, por njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe këmbët e atletit janë më të prirura ndaj tij.

Nëse keni thembra të çara, është lehtë të kuptohet se përse ekziston ky shqetësim. Por, shumë pak persona e dinë se zgjidhja për këtë problem të zakonshëm veçse gjendet në shtëpinë tuaj.

Thembrat e çara mund të rregullohen apo shërohen edhe në mënyrë natyrale me ndihmën e ayurvedat ose homeopatisë, transmeton Telegrafi.

Kujdes si pastroheni

Shmangni zhytjen e këmbëve në ujë ose pastrimin me ujë shumë të nxehtë, sepse kjo i shkakton këmbët të thahen. Në vend të kësaj, pastrohuni me ujë të vakët.

Disa terapistë rekomandojnë edhe përdorimin e sheqerit si eksfoliant natyral  në këmbë të thata për t’i pastruar mirë dhe për ta hequr qafe lëkurën e tharë.

Përdorni Aloe Vera

Substanca që përngjanë me xhel nga gjethet e aloe veras, është lagështues i mahnitshëm që e shëron dhe zbutë lëkurën.

Vetëm vendoseni një gjeth të kësaj bime të mahnitshme në zonën e prekur dhe dhimbja do të lirohet, si dhe thembra do të shërohet.

3 filxhanë çaji me qumësht dhe 3 lugë gjelle sodë buke

Për këtë trajtimi duhet përdorur qumësht i ngrohtë. Kujdes me temperaturën e tij, pasi nuk duhet t’u djegë këmbët.

Shtoni qumështin në një legen të vogël dhe mbani këmbët brenda për 10 minuta. Hiqini për pak minuta dhe shtoni sodën e bukës.

Me ndihmën e një furçe dhëmbësh fërkoni thembrat derisa të mbuloni plotësisht shputën dhe mbajini në qese për 30 minuta. Në fund lajini me ujë të vakët.

Ky trajtim duhet përdorur për 2 javë me radhë derisa të vini re ndryshimet e para. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)