SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

16.05.2019 23:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

Goditja më e fundit ndaj Huawei vë në rrezik një biznes 105 miliardë dollarësh dhe jo vetëm por mbarë zinxhirin e furnizimit ku përfshihen edhe kompani Amerikane.

Administrata Trump tha se do të shtonte Huawei dhe 70 filiale të saj në listën e rrezikut duke i ndaluar kompanisë të blejë komponentë dhe teknologji Amerikane pa aprovimin e qeverisë.

Ndalimi ende nuk është efektiv. Një ndalim i ngjashëm u aplikua vitin e kaluar nga ZTE dhe thuajse shkatërroi biznesin e kompanisë përpara se të hiqeshin.

Sanksione të tilla ndaj Huawei pritet të kenë impakt më të lartë sesa vetë kompania thonë analistët.

Minimumi do të dëmtonte biznesin e Huawei ndërsa edhe furnizuesit Amerikanë do të goditeshin.

Nga 70 miliardë dollarë të shpenzuara në kompomentë në 2018-ën, 11 miliardë dollarë shkuan për firmat Amerikane si Qualcomm, Intel dhe Micron.

Nga ana tjetër kompani Amerikane si Apple rrezikojnë një kundërpërgjigje të ashpër nga Kina, një treg shumë i rëndësishëm për kompaninë.

Do të jetë e vështirë për Huawei gjithashtu sepse asnjë prej furnizuesve Amerikanë nuk zëvendësohet dot brenda një viti.

Të ardhurat e kompanisë ishin 105 miliardë dollarë dhe vitin e kaluar u bë prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren