Shabani tregon pse shumë investues të jashtëm janë largue prej Kosove (video)

10.01.2018 20:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shabani tregon pse shumë investues të jashtëm janë largue prej Kosove (video)

Kryetari i Shoqates se Miqesise Franko-Shqiptare ne France, Tahir Shabani, i ftuem ne Dite Mbas Dite të TV Rrokum, ka thane se duhet me pase ekspertë te deshmuem qe e perfaqesojne Kosoven ne nivele ambasadoresh dhe pozitave tjera diplomatike.

Shabani ne vazhdim ka fole per gadishmenine e shume vendeve qe me i prite komisionet parlamentare te Kosoves, ne menyre qe me promovue Kosoven.

“Duhet lobim konkret ne vendet qe nuk e kane njofte Kosoven e qe nuk ka njohuni te bollshme per Kosoven”.

Simbas tij, pjesa e lobimit nuk asht veç e Ministrise se Jashtme te Kosoves, por e te gjitheve, shkruen Rrokum.TV

Nder te tjera, Shabani asht shprehe se investuesit e jashtem kerkojne garanci ne Kosove.

“Shume investues nuk kane gjete partneritet ne Kosove dhe jane kthye mbrapa”, tregon Shabani, i cili tregon se ai perosnalisht asht angazhue ne prumjen e kompanive te ndryshme investuese.

Tutje, Shabani ka thane se, ne kuader te lobimit diplomatik qe po ban ai, ka parapa bashkepunime ne nivel universitar mes Prishtines dhe Geneva’s.

Ai asht shprehe se komunat e kufitare te Kosoves duhen me zhvillue partneritet me vendet kufitare fqije.

“Hani i Elezit ka me ba partneritet me Shkupin, ndersa Kaçaniku me Tetoven”, thote ai./Rrokum.TV

Emisioni i plotë:

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Arrestohet një inspektor i ATK’së në Ferizaj, keqpërdori pozitën zyrtare

Arrestohet një inspektor i ATK’së në Ferizaj, keqpërdori pozitën zyrtare

Gjykimi i Pjetër Ndrecajt për vrasjen e gruas dhe vajzës

Gjykimi i Pjetër Ndrecajt për vrasjen e gruas dhe vajzës

Hoxhaj: Këtë vit kosovarët s’mund të udhëtojnë pa viza në BE

Hoxhaj: Këtë vit kosovarët s’mund të udhëtojnë pa viza në BE

Pacolli emëron kundërligjshëm katër konsuja

Pacolli emëron kundërligjshëm katër konsuja

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve