Sëmundja e kohëve moderne/ Të gjithë po vuajnë nga problemet me qafën (Video)

05.02.2020 21:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Play
Qafa ka 7 rruaza. Jeta sedentare dhe teknologjia që është bërë mënyrë jetese, e sulmojnë lehtësisht këtë pjesë duke shkaktuar probleme fizike dhe mendore dhe duke prekur nga moshat më të reja deri tek të vjetrit.

“Qafa ka këtë qëndrim, por puna para kompjuterit, celulari, fjetja me jastëk të lartë, leximi shtrirë, qëndrimi tek koka e divanit, mungesa e aktivitetit fizik, shkaktojnë deformimin e harkut të qafës. Njerëzit kanë dhimbje te shpatullat, dhimbje koke, ndjesi të vjellash, ndikon edhe në tension, tiroide dhe më e keqja është marrja e mendve që në mjekësi njihet si Sindromi Menier. Ky nuk shkaktohet nga veshi i mesit, por nga dëmtimi i harkut të qafës”, shprehet Kujtim Haxholli Terapist i lëvizjes.

Lordoza e qafës ndikon dukshëm në cilësinë e jetës. Moshat që kërkojnë ndihmë janë nga 20 deri në 80 vjeç.

“Shkakton ankth, panik, depresion. Njeriun e kap paniku të ecë vetëm në rrugë dhe për të ngarë makinën nuk bëhet fjalë. Rastet vetëm shtohen dhe sot janë bërë dominante”, shton më tej Haxholli.

Profesor Haxholli me një përvojë 30 vjeçare në terapinë e lëvizjes na tregon disa ushtrime të thjeshta, që mund t’iu bëjë secili prej nesh në konsultim me specialistin fillimisht.

Ekspertët thonë se ka një mori mënyrash për të përmirësuar problemet e qafës. Disa prej tyre janë ushtrimet fizike, masazhi dhe akupunktura, të cilën ne e aplikojmë në moment.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb