Rusia fajëson BE-në dhe SHBA-në për “pushtimin policor të veriut”

28.05.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusia fajëson BE-në dhe SHBA-në për “pushtimin policor të veriut”

“Provokimet e kosovarëve kundër serbëve që jetojnë në Kosovë janë pasojë direkte e ndihmës së Bashkimit Evropian dhe SHBA-së ndaj tyre për vite me radhë”.

Kështu ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Ruse, Maria Zakharova, siç raporton agjencia ruse e lajmeve TASS.

Ky koment erdhi pas aksionit policor në pjesën veriore të vendit, e për të cilin mediumi rus thotë se “pati eskalim të situatës si pasojë e pushtimit nga forcat speciale shqiptare të Kosovës në rajonet veriore të Kosovës të banuara me serbë në mëngjesin e 28 majit dhe u arrestuan 13 serbë lokalë”, transmeton Koha.net.

“Është krejtësisht e qartë se sjellja e këtillë provokuese e kosovarëve është direkt e lidhur me faktin se BE-ja dhe SHBA-ja i kanë ndihmuar ata për vite me radhë”, ka thënë diplomatja ruse. “Politikanët kosovarë veçse janë mësuar të shpëtojnë nga të gjitha provokimet”.

Zakharova tha se ky veprim “ka për qëllim të ngjallë frikë ndaj popullatës jo-shqiptare” dhe “të marrin nën kontroll ato zona me forcë”, raporton AP.

Ajo deklaroi po ashtu se “incidenti” hedh poshtë progresin e arritur në pajtimin mes Serbisë dhe Kosovës dhe i ka bërë thirrje “patronëve të huaj të frenojnë radikalët kosovarë e shqiptarë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale