Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

30.11.2020 11:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi thotë se Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike duhet ta ketë epilogun vendimtar gjatë kësaj jave dhe se ndryshe e humb kuptimin.

“Beteja e parë për rimëkëmbjen, përkatësisht miratimi i Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike duhet ta ketë një epilog vendimtar këtë javë. Ndryshe e humb kuptimin”, ka shkruar Rukiqi.

Ai derisa ka përmendu rekomandimet të cilat janë dhënë rreth këtij projektligji ka thënë se, ligji nuk krijon mrekulli ekonomike por që krijon bazë për të rikthyer konfidencën e humbur tek bizneset dhe konsumatorët.

“Kemi dëgjuar mjaft ekspertize, argumente dhe propozime te cilat mund ta pasurojnë Ligjin për Rimëkëmbjen, përfshirë propozimet shume përmbajtjesore nga përfaqësuesit e bizneseve, partitë politike ne pozite dhe opozite, ekspertet dhe institutet e ndryshme (Kryetari i Komunës të Prishtinës, GAP, Riinvest, Dardan Sejdiu, etj). E gjithë kjo ekspertize dhe propozimet e ndryshme duhet te inkorporohen ne variantin përfundimtar të Ligjit. Ligji nuk krijon mrekulli ekonomike, por krijon baze me e rikthy konfidencen e humbur tek bizneset dhe konsumatorët. Kthimi i konfidences është parakusht qe qytetarët të rrisin kosnumin, e në anën tjetër bizneset te rrisin investimet dhe të ruajnë vendet e punës”, ka shkruar tutje ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Zhduket një vajzë në Prishtinë

Zhduket një vajzë në Prishtinë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​Shefi i Zyrës së BE-së bë Kosovë flet për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

​Shefi i Zyrës së BE-së bë Kosovë flet për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

Bora e parë, nga komuna e Prishtinës thonë se janë pastruar gjitha rrugët

Bora e parë, nga komuna e Prishtinës thonë se janë pastruar gjitha rrugët

Kusari-Lila: Pas fitores në Podujevë, së shpejti do të ketë ndryshime në krejt Kosovën

Kusari-Lila: Pas fitores në Podujevë, së shpejti do të ketë ndryshime në krejt Kosovën

Ahmeti uron Bulliqin për fitoren në Podujevë

Ahmeti uron Bulliqin për fitoren në Podujevë

Kurti e quan referendum fitoren e Vetëvendosjes në Podujevë

Kurti e quan referendum fitoren e Vetëvendosjes në Podujevë

​KQZ publikon rezultatet për Podujevë, VV fiton bastionin e LDK-së

​KQZ publikon rezultatet për Podujevë, VV fiton bastionin e LDK-së

​Agim Veliu pranon humbjen në Podujevë

​Agim Veliu pranon humbjen në Podujevë

Daka: 40.51% e votuesve kanë ushtruar të drejtën e votës në Podujevë

Daka: 40.51% e votuesve kanë ushtruar të drejtën e votës në Podujevë

​Mbyllen vendvotimet në Podujevë

​Mbyllen vendvotimet në Podujevë

​Mbyllen vendvotimet në Mitrovicën Veriore

​Mbyllen vendvotimet në Mitrovicën Veriore

Komisionerja e LVV-së në veri dyshohet se prishi procesin zgjedhor, shoqërohet në polici

Komisionerja e LVV-së në veri dyshohet se prishi procesin zgjedhor, shoqërohet në polici