Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

10.01.2019 21:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Ftordd Pen Llech në Harlech të Wales, së shpejti mund të mbajë rekordin, për rrugën për të pjerrët në botë – duke ia marrë titullin një rruge në Zelandë të Re.

Banorët pretendojnë se pjerrtësia e kësaj rruge, shkon deri në 36 shkallë, transmeton Telegrafi.

Po që se parametrat janë realizuar si duhet, atëherë ia tejkalon Baldwin Street që ka 35 shkallë dhe mbanë Rekordin e Ginisit, si rruga më e pjerrët në botë.

Pjerrtësia e rrugës Ftordd Pen Llech

Matjet zyrtare tashmë janë bërë dhe banorët në Wales, do të mësojnë brenda tre muajsh, nëse rruga tyre ka hyrë në Librin e Rekordeve të Ginisit.

“Nëse e marrim këtë titull, do të kemi fluks të madh turistësh. Rruga jonë, është vizituar shpesh deri më tani, por kryesisht nga turistët”, ka thënë një banor.

Baldwin Street që mban rekordin për pjerrtësi

Në Ftordd Pen Llech kanë shkuar shumë çiklist dhe vrapues, që të matin forcat se kush arrin më shpejtë duke kaluar nëpër lartësi.

Karakteristikë e kësaj rruge me 12 shtëpi, është se lokalet ndodhen në pjesën e sipërme, duke i detyruar të gjithë ta përshkojnë shtegun po që se duan të bëjnë blerje. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren diçka në borë – ndalet dhe shpëton dhinë e ngujuar (Video)

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren diçka në borë – ndalet dhe shpëton dhinë e ngujuar (Video)

Milani shpreson të nënshkruajë me Promes

Milani shpreson të nënshkruajë me Promes

AKEP bllokon aksesin në disa faqe online

AKEP bllokon aksesin në disa faqe online

Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

Jose Mourinho flet për ofertën e Beficas: Nuk mendoj të punoj në Portugali

Jose Mourinho flet për ofertën e Beficas: Nuk mendoj të punoj në Portugali

Ramos: Kurrë nuk kam ëndërruar që mund t’i shënoj 100 gola

Ramos: Kurrë nuk kam ëndërruar që mund t’i shënoj 100 gola

Tesla hap filial në Kinë

Tesla hap filial në Kinë

Diaz i lumtur me debutimin dhe fitoren me Real Madridin

Diaz i lumtur me debutimin dhe fitoren me Real Madridin

Ai ka talent, por i famshëm u bë falë ngjashmërisë me kryeministrin kanadez (Foto)

Ai ka talent, por i famshëm u bë falë ngjashmërisë me kryeministrin kanadez (Foto)