Rruga e sigurt që çon në prishjen e lidhjes së çifteve

16.11.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rruga e sigurt që çon në prishjen e lidhjes së çifteve

Shpesh komentojmë për ndarjet e çifteve që janë afër nesh, por në fakt gjithçka vjen deri te mos dija se çfarë po ndodh në të vërtetë brenda katër mureve dhe çfarë çoi në prishjen.

Këto janë disa nga arsyet më të zakonshme të prishjes së lidhjes ose martesës së çifteve:

Mungesa e komunikimit – duhet t’i tregoni partnerit tuaj edhe gjëra të mira dhe të këqija, ato që vlerësoni tek ai, por edhe ato që ju zemërojnë.

Emocionet e pathëna, veçanërisht ato negative, mund të krijojnë probleme kur nuk flisni për to. Gjithashtu, mungesa e intimitetit mund të shkaktojë një fund, veçanërisht nëse u tregoni miqve tuaj për problemet tuaja dhe jo partnerin tuaj.

Duke mos treguar dashuri dhe afeksion – ekziston një periudhë monotonie në çdo marrëdhënie, nuk duhet domosdo të jetë e mërzitshme por të dy jeni më të relaksuar. Por romanca ende nuk duhet të ketë një afat të ruajtjes, mos e merrni për të mirëqenë marrëdhënien që keni por kthehuni në atë fillim të marrëdhënies herë pas here kur po përpiqeshit t’i bënit përshtypje njëri-tjetrit.

Mungesa e mirëkuptimit – kur nuk jeni më pranë njëri-tjetrit, kur pushoni së bëri gjëra të vogla por kaq të rëndësishme që e bëjnë këtë jetë më të bukur. Një buzëqeshje e sinqertë, një prekje e dashur, një fjalë e bukur. Kur i tregoni dikujt nuk keni pse të jeni vetëm.

Marrëdhënia përfundon kur hendeku midis jush dhe partnerit tuaj bëhet aq i madh sa keni ndjenjën se jeni vetëm. Marrëdhëniet përfundojnë kur ju pushoni së munguari njëri-tjetrin, sepse ju mungon më shumë pavarësia juaj.

Shmangia e cenueshmërisë – kur nuk po i tregoni partnerit tuaj fytyrën e duhur, frikën, pasigurinë dhe plagët tuaja. Marrëdhënia përfundon kur partneri juaj njeh vetëm njërën anë tuajin, kur ju nuk e lini të shohë pjesën më të butë dhe më të ndjeshme tuajën.

Marrëdhëniet përfundojnë kur keni frikë t’i tregoni se sa keni nevojë për të dhe se nuk mund ta imagjinoni jetën tuaj pa të. Ato përfundojnë kur egoja bëhet më e fortë dhe më e rëndësishme se zemra juaj.

Ndonjëherë marrëdhëniet përfundojnë shumë shpejt, për arsye të gabuara, ato përfundojnë edhe pse mund të kishin zgjatur. Ndonjëherë ata përfundojnë për shkak të dy njerëzve kokëfortë dhe krenarë që janë shumë të frikësuar, shumë të mbyllur dhe nuk lejojnë askënd të hyjë në zemrën e tyre.

Disa marrëdhënie përfundojnë sepse janë të vështira, por marrëdhëniet nuk duhet të jenë as të thjeshta ose të përsosura. Këto mund të jenë pritjet tona dhe mbase kjo është pikërisht ajo që në fund të fundit i shkatërron ato. Marrëdhënia mbaron kur e lini të përfundojë pa sherr.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve