Rrëfimi i veteranit të luftës Kemal Bela: Pas 20 vitesh qëndrimi në Amerikë, kthehet në Kosovë

11.10.2019 21:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrëfimi i veteranit të luftës Kemal Bela: Pas 20 vitesh qëndrimi në Amerikë, kthehet në Kosovë

Veterani i luftës, Kemal Bela pas 20 vitesh qëndrim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai është kthyer në Kosovë. Gjatë kohës sa ka qëndruar atje, Bela është përballur me disa sëmundje.

Përkundër asaj që mjekët në SHBA nuk e kanë lejuar atë të vijë në Kosovë, Bela ka marrë rrugën drejt atdheut të tij.

Në një intervistë për RTV Dukagjini, Bela me shumë emocione tregon për kthimin e tij në Kosovë pas dy dekadash dhe takimin me familjarët e tij.

“Kam pasur 18 operacione në trupin tim, kam pasur operacion në zemër pastaj në kokë, më është bërë pastrimi i trurit, një pjesë e trurit tim ka vdekur, por papë së prapë i njohë njerëzit dhe më është kthyer vetëdija falë Zotit. Unë kam menduar se ndoshta do të vdisja kur të prekja me dorën time tokën e Kosovës.Faleminderit Zotit që jam gjallë”, ka thënë Bela, përcjellë Telegrafi.

Kemal Belën e kanë pritur me shumë emocione edhe familjarët e tij, dy vëllezërit e veteranit Bela u shprehen të lumtur që po e shohin vëllain e tyre pas 20 vitesh.

Veterani Bela tha se kthimi në Kosovë është gëzimi më i madh që e ka përjetuar gjatë gjithë jetës së tij./Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së

Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

69 aktakuza për 24 orë

69 aktakuza për 24 orë

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut