Regjimi sirian: BE-ja e përkrah terrorizmin

19.10.2016 16:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Regjimi sirian: BE-ja e përkrah terrorizmin

Siria e ka akuzuar Bashkimin Evropian se po e ushqen luftën civile në Siri duke e përkrahur terrorizmin, duke shtuar se BE-ja nuk ka të drejtë të kritikojë qeverinë siriane apo aleatin e saj, Rusinë.

Ndërkohë, të hënën ministrat e Jashtëm të BE-së vendosen sanksione të tjera ndaj qeverisë së presidentit sirian, Bashar al-Assad, duke thënë se bombardimi i Alepos nga Rusia dhe regjimi sirian mund të konsiderohet si krim lufte, transmeton Express.

Ministrat, po ashtu kanë thënë se qeveria siriane duhet dërgohet në Tribunalin Ndërkombëtar të Krimit.

“Bashkimit Evropianit i mungon madje edhe niveli më i ulët i besimit, kur flet për gjendjen humanitare në Siri, sepse është, përmes përkrahjes së terrorizmit, bashkëfajtor [ër vuajtjet e sirianëve,” kështu është cituar duke thënë së burim brenda ministrisë së Jashtme të Sirisë

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Beteja ligjore mbi 10-vjeçare për ta trashëguar shtëpinë

Beteja ligjore mbi 10-vjeçare për ta trashëguar shtëpinë

Kosova s’ka kapacitete për mundësitë që ofron BE-ja

Kosova s’ka kapacitete për mundësitë që ofron BE-ja

SHBA, Koreja e Jugut diskutojnë mbi ecurinë e projekjeve për takimin Trump-Kim

SHBA, Koreja e Jugut diskutojnë mbi ecurinë e projekjeve për takimin Trump-Kim

Negociata të reja për emrin e Maqedonisë në Nju Jork

Negociata të reja për emrin e Maqedonisë në Nju Jork

Presidenti Trump, kritika të ashpra ndaj hetimit për Rusinë

Presidenti Trump, kritika të ashpra ndaj hetimit për Rusinë

Deficiti tregtar, Kina pranon pikëpamjen amerikane

Deficiti tregtar, Kina pranon pikëpamjen amerikane

Vulin: Nëse për BE-në është e rëndësishme veç Kosova, është koha ta ndërrojmë politikën e jashtme

Vulin: Nëse për BE-në është e rëndësishme veç Kosova, është koha ta ndërrojmë politikën e jashtme

Prishtina e pafuqishme ta “shkundë” Dritën, titulli shkon në Gjilan

Prishtina e pafuqishme ta “shkundë” Dritën, titulli shkon në Gjilan

Mali i Zi mund të ndërtojë gardh me tela në kufirin me Shqipërinë

Mali i Zi mund të ndërtojë gardh me tela në kufirin me Shqipërinë

Ankohen Diaspora: Mos na shihni vetëm si xhep por edhe si potencial intelektual

Ankohen Diaspora: Mos na shihni vetëm si xhep por edhe si potencial intelektual

Zbulohen fakte të “hasmërisë” së viteve 90-a të Xhavit Halitit me familjen e Arben Gashit (DOKUMENT SEKRET)

Zbulohen fakte të “hasmërisë” së viteve 90-a të Xhavit Halitit me familjen e Arben Gashit (DOKUMENT SEKRET)

Venezuelë: Maduro kërkon mandat të dytë

Venezuelë: Maduro kërkon mandat të dytë

LIVE: Dita e së vërtetës – Prishtina vs Drita, sfida finale që përcakton kampionin

LIVE: Dita e së vërtetës – Prishtina vs Drita, sfida finale që përcakton kampionin

Reagim : KEK-u nuk ka dhënë pagë të 13-të

Reagim : KEK-u nuk ka dhënë pagë të 13-të

Mosregjistrimi i popullsisë pamundëson projektimet zhvillimore

Mosregjistrimi i popullsisë pamundëson projektimet zhvillimore

Drashkoviq: Vuçiq e di se e ka humbur Kosovën

Drashkoviq: Vuçiq e di se e ka humbur Kosovën