Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

06.03.2019 13:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Një projektligj i cili pritet të miratohet nga ligjvënësit Rusë mund ti japë autoriteteve më shumë kontroll mbi aksesin në internet.

I ashtuquajturit “Internet Sovran”, projektligji ka për qëllim të krijojë një qendër të centralizuar ku zyrtarët e lartë mund të menaxhojnë informacionin që hyn dhe qarkullon në vend.

Gjithashtu propozon krijimin e një regjistri kombëtar domainesh që do të lejonte një intranet lokal të operonte edhe sikur Rusia të shkëputet nga interneti global.

Presidenti Rus Vladimir Putin është një prej zëra më të fortë në mbështetje të këtij projekti të cilin e shef si një përgjigje mbrojtjeje ndaj strategjisë kibernetike që SHBA-të adoptuan vitin e kaluar.

Kjo strategji lejonte disa agjenci Amerikane të ndërmerrni masa ofensive ndaj disa vendeve. Për shembull, Cyber Command, vitin e kaluar shkëputi internetin për një agjenci Ruse me lidhje të afërta me Kremlinin.

Megjithatë analistët në perëndim thonë se projektligji mund të përdoret për të nënshtruar pakënaqësinë dhe revoltën civile brenda kufijve të Rusisë më shumë sesa ti kundërpërgjigjet sulmeve të huaja.

Kur protesta shpërthyen në Tetor në rajonin e Kaukazeve Veriore, zyrtarët detyruan kompanitë të ndërpresin aksesin e internetit celular në rajon për dy javë.

Kremlini nuk kishte në duar një mundësi të tillë që ta bllokonte vetë. Edhe vende të tjera kanë aplikuar sistem të ngjashme kontrolli. Shembulli më konkret është Kina dhe Firewalli i Madh ku vendi komunist kontrollon me rreptësi çdo informacion që qarkullon brenda kufijve.

Gjithashtu ka pasur disa raporte se Rusia dëshiron të testojë shkëputjen nga interneti global për pak orë këtë Pranverë. Megjithatë Bloomberg thotë se ky testim është teknikisht i pamundur. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)