Pse deklarata e Pacollit në Beograd po merret “si ulje topi e Prishtinës”

31.01.2018 22:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse deklarata e Pacollit në Beograd po merret “si ulje topi e Prishtinës”

Deklarata e ministrit të Jashtëm të Kosovës Behgjet Pacolli se “nuk është e domosdoshme që Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës por duhet që Serbia mos ta pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare” në qarqet politike të Beogradit po merret si “ulje e topit në negociata me Serbinë”, përcjell gazeta online “blic” e Beogradit.

Kjo gazetë citon Pacollin të ketë thënë se “Serbia është faktor i rëndësishëm në Ballkan dhe se Beogradi mund të ndikojë shumë në stabilitet me pranimin e faktit se Kosova është e pavarur”.

Sipas kësaj gazete, transmeton Koha.net, kjo deklaratë është, praktikisht, e para e një zyrtari të Prishtinës në të cilën nga Beogradi nuk kërkohet në mënyrë eksplicite njohja e pavarësisë së Kosovës dhe kjo ka nxitur vëmendje në rajon.

Lidhur me deklaratën Pacollit, në këtë portal serb kanë shfaqur mendimet e veta zyrtarë të Qeverisë së Serbisë.

Kështu, ministrja serbe për Integrime evropiane Jadranka Joksimoviq ka apostrofuar se problemi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës tejkalon rajonin:

“Kjo është çështje e marrëdhënieve brenda Bashkimit Europian sepse pesë vende s’e kanë njohur Kosovën, prandaj është e rëndësishme një lloj tjetër e marrëveshjes me Kosovën lidhur me integrimet europiane. Ne përmes dialogut dhe marrëveshjeve të Brukselit kemi treguar se e ndihmojmë dhe i kontribuojmë politikës së përbashkët të jashtme e të sigurisë të BE-së që nuk do të thotë edhe detyrim për njohje të Kosovës, për ç’gjë Pacolli është i vetëdijshëm”.

Në Zyrën për Kosovën theksojnë se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Natyrisht se Serbia nuk duhet ta njohë Kosovën. Dhe as që do ta njohë. E Bashkimi Europian duhet të na pranojë kështu si jemi”, është thënë në këtë zyrë.

Drejtorja e Qendrës për politikë të jashtme Aleksandra Joksimoviq, deklaratën e Pacollit e sheh si “ballafaqim me realitetin pas shumë vitesh”.

“Edhe zyrtarët në Prishtinë po e kuptojnë se është e pamundur që Beogradi përmes bisedimeve ta njohë pavarësinë e Kosovës. Po ashtu, është e domosdoshme që marrëdhëniet Beograd – Prishtinë të normalizohen në mënyrë që të mos pengohet zhvillimi i Ballkanit Perëndimor dhe hyrja e tij në Bashkimin Europian. E, propozimi i Pacollit është njëri nga modelet për këtë”, ka thënë Joksimoviq, transmeton Koha.net.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë