Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

17.11.2018 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Në tregun vendor mund të gjesh produkte, në deklaracionin e të cilave shkruan “Kosovo i Metohija”.

Produkti në fjalë është detergjent për gardërobë dhe në treg del me disa lloje, raporton KTV.

Kompania prodhuese e detergjentit është nga shteti i Serbisë, ndërsa kompania importuese është kosovare.

Disa nga konsumatorët tregojnë se gjatë blerjes së produkteve kujdesen për vendin e origjinës, ndërsa disa të tjerë vetëm për datën e skadimit.

Në Ministrinë e Tregtisë, zëdhënësi Elhami Ismajli ka treguar se, pas njoftimit nga KTV-ja, kompanisë importuese dhe bizneseve u janë dërguar inspektorët.

Por, Ismajli nuk ka treguar nëse inspektorët e tregut kanë hasur më herët në treg produkte në deklaracionin e të cilave prodhuesit i drejtohen Kosovës si pjesë e Metohisë.

E njëjta formë e dedikimit nuk është shkruar edhe në dokumentet që paraqiten në Doganën e Kosovës.

Drejtori i Doganës, Bahri Berisha, ka treguar se ka raste kur, gjatë procesit të importit, në dokumentet e produkteve shkruhet “Kosovë dhe Metohi”, apo rezoluta 1244, por që janë të rralla.

Kompanitë që kanë përdorur këto terme nëpër dokumente janë me prejardhje nga Serbia, Bosnjë e Hecegovina dhe Greqia.

Berisha tregon se nuk është përgjegjësi e doganës kontrolli i deklaracioneve, në rast se produktet janë të mbyllura gjatë paketimit.

Kjo formë e deklaracionit bie në kundërshtim direkt me kushtetutën e vendit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Kosova e turpëron Maltën në triumfin e parë si mysafire në Ligën e Kombeve

Kosova e turpëron Maltën në triumfin e parë si mysafire në Ligën e Kombeve

Avdijaj dy gola të shpejtë, Kosova e pandalshme

Avdijaj dy gola të shpejtë, Kosova e pandalshme

Lufta për liberalizim përballë skepticizmit të BE-së

Lufta për liberalizim përballë skepticizmit të BE-së

Haradinaj: Asnjëherë Gjilani nuk ka qenë më i përkrahur me buxhet dhe me projekte

Haradinaj: Asnjëherë Gjilani nuk ka qenë më i përkrahur me buxhet dhe me projekte

Aktakuza e Thaçit ndaj Haradinajt: Shkeli Kushtetutën, rrezikoi Sigurinë, s’po i jep para Ekipit të Limajt

Aktakuza e Thaçit ndaj Haradinajt: Shkeli Kushtetutën, rrezikoi Sigurinë, s’po i jep para Ekipit të Limajt

Liburn Aliu denoncon Shpend Ahmetin se është përfshirë në ndërtime pa leje, e pyet a ka aksione në Albin Mall

Liburn Aliu denoncon Shpend Ahmetin se është përfshirë në ndërtime pa leje, e pyet a ka aksione në Albin Mall

A janë të sigurta kursimet pensionale?

A janë të sigurta kursimet pensionale?

Lavrov: Rusia do të pranojë zgjidhje për Kosovën, e cila është e pranueshme për Serbinë

Lavrov: Rusia do të pranojë zgjidhje për Kosovën, e cila është e pranueshme për Serbinë

Moderatori i njohur thotë se Burdushi i ofroi 5.000 deri në 10.000 euro për ta ftuar në emision

Moderatori i njohur thotë se Burdushi i ofroi 5.000 deri në 10.000 euro për ta ftuar në emision

Lajmi i Fundit: Shkon në katër numri i të vdekurve në aksidentin e mbrëmshëm në Mramor

Lajmi i Fundit: Shkon në katër numri i të vdekurve në aksidentin e mbrëmshëm në Mramor

Ambasada amerikane refuzon ta komentojë takimin Thaçi-Putin

Ambasada amerikane refuzon ta komentojë takimin Thaçi-Putin

Thaçi ftohet para Komisionit Hetues, kërkohet llogaria për paratë e lobimit

Thaçi ftohet para Komisionit Hetues, kërkohet llogaria për paratë e lobimit

Zbrazet jashtëligjshëm rezerva shtetërore

Zbrazet jashtëligjshëm rezerva shtetërore

Thaçi tregon kush e ndërmjetësoi takimin me Putinin në Paris

Thaçi tregon kush e ndërmjetësoi takimin me Putinin në Paris

Haradinaj i trishtuar për vdekjen e tre personave në aksidentin Prishtinë-Gjilan

Haradinaj i trishtuar për vdekjen e tre personave në aksidentin Prishtinë-Gjilan