Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

17.11.2018 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Në tregun vendor mund të gjesh produkte, në deklaracionin e të cilave shkruan “Kosovo i Metohija”.

Produkti në fjalë është detergjent për gardërobë dhe në treg del me disa lloje, raporton KTV.

Kompania prodhuese e detergjentit është nga shteti i Serbisë, ndërsa kompania importuese është kosovare.

Disa nga konsumatorët tregojnë se gjatë blerjes së produkteve kujdesen për vendin e origjinës, ndërsa disa të tjerë vetëm për datën e skadimit.

Në Ministrinë e Tregtisë, zëdhënësi Elhami Ismajli ka treguar se, pas njoftimit nga KTV-ja, kompanisë importuese dhe bizneseve u janë dërguar inspektorët.

Por, Ismajli nuk ka treguar nëse inspektorët e tregut kanë hasur më herët në treg produkte në deklaracionin e të cilave prodhuesit i drejtohen Kosovës si pjesë e Metohisë.

E njëjta formë e dedikimit nuk është shkruar edhe në dokumentet që paraqiten në Doganën e Kosovës.

Drejtori i Doganës, Bahri Berisha, ka treguar se ka raste kur, gjatë procesit të importit, në dokumentet e produkteve shkruhet “Kosovë dhe Metohi”, apo rezoluta 1244, por që janë të rralla.

Kompanitë që kanë përdorur këto terme nëpër dokumente janë me prejardhje nga Serbia, Bosnjë e Hecegovina dhe Greqia.

Berisha tregon se nuk është përgjegjësi e doganës kontrolli i deklaracioneve, në rast se produktet janë të mbyllura gjatë paketimit.

Kjo formë e deklaracionit bie në kundërshtim direkt me kushtetutën e vendit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Gashi: Kosova është shndërruar në një vilajet të Turqisë

Gashi: Kosova është shndërruar në një vilajet të Turqisë

Arrestohet një person i dyshuar për ‘marrje me prostitucion’

Arrestohet një person i dyshuar për ‘marrje me prostitucion’

Kosova dhe BB nënshkruajnë Marrëveshjen për Financimin e Projektit për Kadastër të Patundshmërisë dhe Infrastrukturës Gjeohapësinore

Kosova dhe BB nënshkruajnë Marrëveshjen për Financimin e Projektit për Kadastër të Patundshmërisë dhe Infrastrukturës Gjeohapësinore

Sindikata e Pavarur e RTK-se takohet me deputete te grupeve Parlamentare

Sindikata e Pavarur e RTK-se takohet me deputete te grupeve Parlamentare

Prokuroria e Gjilanit kërkon paraburgim për të miturin e përfshirë në përleshje fizike

Prokuroria e Gjilanit kërkon paraburgim për të miturin e përfshirë në përleshje fizike

Komuna e Gjilanit ICITAP dhe Ambasada Amerikane, aktivitet të përbashkët nëpër shkolla për identifikim të stresit

Komuna e Gjilanit ICITAP dhe Ambasada Amerikane, aktivitet të përbashkët nëpër shkolla për identifikim të stresit

Ambasadori amerikan z. Philip S. Kosnett vizitoi Policinë e Kosovës

Ambasadori amerikan z. Philip S. Kosnett vizitoi Policinë e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes rekruton ushtarë për shërbim aktiv në Forcën e Sigurisë së Kosovës

Ministria e Mbrojtjes rekruton ushtarë për shërbim aktiv në Forcën e Sigurisë së Kosovës