Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

23.09.2020 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Vendimi i fundit i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për ndaljen e importit të produkteve me vaji të palmës po konsiderohet se nuk ka dhënë rezultate për prodhuesit vendorë.

Shoqatat e qumështit me këtë rast dhe kryetari i komunës së Rahovecit kanë kërkuar rishikimin e vendimit për tërheqjen e të gjitha produkteve me vaj palme nga tregu.

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, pasi vazhdon të ketë teprica enorme të qumështit edhe pas vendimit të Qeverisë për ndaljen e importit të produkteve të qumështit me vaji të palmës.

Kryetari i Rahovecit Smajl Latifi thotë për KosovaPress se mbi 300 fermerë në këtë komunë rrezikojnë të falimentojnë për shkak, siç tha ai të produkteve të shumta në treg me vaji palme. Ai ka kërkuar nga Qeveria që të marrë vendim për heqjen nga tregu të produkteve me origjinë bimore.

Latifi: Të hiqen nga tregu të gjitha produktet me vaj palme

Video

“Unë kam kërkuar që jo vetëm të veçohen, por të korrigjohet vendimi dhe i kam kërkuar ministrit Vesel Krasniqi që të hiqen nga tregu produktet që prodhohen nga vaji i palmës që është me origjinë bimore. Pra, të hiqen tërësisht nga tregu, jo vetëm të veçohen e të ndahen, por edhe të hiqen tërësisht. Kjo duhet të ndodhë në krejt Republikën e Kosovës. Pra, qumështi jonë po derdhet, po refuzohet nga qendrat grumbulluese, nga qendrat e përpunimit ndërsa produktet me origjinë bimore dhe është bllokuar tregu dhe kanë vendosur para kolapsit sektorin e prodhimit të qumështit. Nëse nuk bëhet shpejt një zgjidhje, të gjitha investimet në bujqësi ndër vite po shkatërrohen, duke falimentuar ferma që veç në komunën Rahovecit janë mbi 300”, thotë Latifi.

Kryetari Latifi ka treguar edhe për inspektimet që kanë bërë në treg për zbatimin e vendimit të fundit, i cili sipas tij duhet të ndryshohet.

Por, me këtë vendim të fundit nuk po pajtohet as kryetari i Këshillit Koordinues për shoqatat e qumështit Ramadan Memaj.

Mamaj ka thënë për KosovaPress se ende nuk janë parë efektet e para të vendimit për ndalimin e importit të produkteve me origjinë bimore. Ai ka thënë se në ditët në vijim do të ketë derdhje më të madhe të qumështit nga fermerët për shkak të tepricave të mëdha.

Memaj: Nga java tjetër mund të ketë derdhje edhe më të madhe të qumështit

Video

“Në fakt, efektet e këtij vendimi në treg nuk po mund të vërehet fare, për shkak se prodhimet, të gjitha ashtu siç kanë qenë janë në treg. Nëse analizojmë se çfarë ka ndryshuar me këtë vendim deri më tani, nuk mund të themi se ka pasur ndonjë ndryshim, andaj, vazhdon që qumështi të derdhet nga fermerët në Kosovë. Vazhdon të ketë teprica enorme të qumështit të pa përpunuar në Kosovë. Ajo çka është më e keqja ekziston një trend që kjo sasi të rritet edhe më tutje. Pra, qysh nga java tjetër mund të ketë derdhje edhe më të madhe të qumështit vendor në Kosovë”, deklaron ai.

Ndërsa, Valon Hoti, inspektor i tregut në komunën e Rahovecit, thotë se operatorët ekonomikë kanë bërë ndarjen fizike të produkteve me origjinë bimore. Gjatë këtij inspektimi i pranishëm ishte edhe ekipi i KosovaPress.

Hoti: Operatorët ekonomikë kanë bërë ndarjen fizike për këto produkte

Video

“Në bazë të vendimit të fundit të nxjerrë nga MTI-ja, inspektorati i tregut në këtë komunë ka dalë në terren në këto ditë të fundit, ku jemi duke inspektuar operatorët e ekonomisë, se a kanë filluar të zbatojnë vendimin e fundit të MTI-së. Operatorët ekonomikë janë të obliguar dhe kanë filluar të bëjnë ndarjen e produkteve të qumështit me origjinë bimore prej atyre me origjinë shtazore. Tash veç jemi në një subjekt ekonomik, veçse e kanë bërë ndarjen fizike”, pohon Hoti.

Në vendimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, i cili ka hyrë në fuqi më 15 shtator për ndalimin e importit të produkteve me vaji të palmës, në pikën 5 thuhet se ‘Obligohet Inspektorati i Tregut të obligojë operatorët ekonomikë të bëjë ndarjen e produkteve të qumështit me yndyrë bimore (vaj palme) prej atyre me origjinë shtazore”. /I. Shabani/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian