Porosinë nga G7-a Kosova e interpreton si dëshmi se marrëveshja me Serbinë është prioritet global

08.04.2019 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Porosinë nga G7-a Kosova e interpreton si dëshmi se marrëveshja me Serbinë është prioritet global

Pas gati 12 vjetësh, Kosova sërish është rikthyer në komunikatat e shtatë vendeve më të fuqishme të globit.

G7-ta, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive për normalizimin e marrëdhënieve me anë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme.

Ky po shihet si lajm i madh në Kosovë, raporton KTV.

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, thotë se kjo komunikatë tregon se Kosova është prioritet jo vetëm evropian, por global.

Sipas tij, kjo është një ndërmarrje e re për ta përmbyllur shtet-ndërtimin, prandaj thotë se Kosova duhet ta shfrytëzojë këtë rast.

Zëvendëskryeministri ka folur edhe për komunikimin që ka pasur me komisionarin Johannes Hahn, pas obstruksioneve të Serbisë në takimin rajonal që do të duhej të mbahej në Prishtinë muajin e kaluar.

Hahn, në përgjigje, ka akuzuar edhe Kosovën edhe Serbinë për provokime të ndërsjella, ndërsa Hoxhaj thotë se Kosova duhet t’i raportojë secilat veprime të Serbisë.

Përveç veprimeve muajin e shkuar në Prishtinë, serbët penguan ditë më parë pjesëmarrjen e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, dhe përfaqësuesit të ICK-së në Samitin Digjital në Beograd.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë