Përplasjet rreth teorisë së krijimit të koronavirusit në laborator

18.04.2020 10:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasjet rreth teorisë së krijimit të koronavirusit në laborator

Kabllogramet e Departamentit amerikan të Shtetit kanë treguar se zyrtarët e Ambasadës ishin të brengosur rreth biosigurisë në një laborator të viruseve në Wuhan të Kinës.

Laboratori ndodhet në të njëjtin qytet ku shpërthimi i koronavirusit u vu për të parën herë në vëmendjen e botës. Dhe presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se administrata është duke i hetuar raportet ende të paverifikuara se virusi ka dalë nga një laborator. Andaj, çfarë i kontribuon kjo asaj që kemi mësuar dhe kuptuar deri më tani për pandeminë aktuale?

Çfarë thonë kabllogramet?

E përditshmja “Washington Post” ka raportuar rreth një informate të siguruar nga kabllogramet diplomatike. Ato tregojnë se në vitin 2018, diplomatët e sferës së shkencës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë dërguar për të ndërmarrë vizita të vazhdueshme në një laborator hulumtues në Kinë.

Zyrtarët i dërguan dy paralajmërime Washingtonit lidhur me masat joadekuate të sigurisë në këtë laborator. Në shkrim thuhet se zyrtarët ishin të shqetësuar lidhur me sigurinë dhe lëshimet në menaxhim te Instituti i Virologjisë në Wuhan (WIV) dhe kanë bërë thirrje për më shumë ndihmë.

Aty thuhet po ashtu se diplomatët ishin të brengosur se laboratori hulumtues që merret me koronaviruse të lakuriqëve do të mund ta rrezikonte një pandemi të ngjashme me SARS-im.

Gazeta shkruan se kabllogramet i kanë ndezur diskutimet e fundit në Qeverinë amerikane rreth asaj nëse ky laborator apo ndonjë tjetër në Wuhan mund të ketë qenë burimi që qëndron prapa pandemisë së fundit.

Pos kësaj, “Fox News” ka përpiluar po ashtu një raport që e promovon teorinë e origjinës së virusit nga laboratori. Shpërthimi doli në pah në fund të vitit të kaluar, kur rastet e hershme ndërlidheshin me një treg të ushqimeve në Wuhan.

Por, pavarësisht spekulimeve të flakta në internet, nuk ka kurrfarë dëshmi se virusi Sars-CoV-2 (i cili e shkakton sëmundjen Covid-19), është lëshuar aksidentalisht nga një laborator.

Çfarë masash sigurie përdorin laboratorët?

Laboratorët që i studiojnë viruset dhe bakteret e ndjekin një sistem, të quajtur “standardet BSL”, ku BSL-ja do të thotë “Niveli i Biosigurisë”.

Ekzistojnë katër nivele të sigurisë, të cilat varen nga llojet e agjentëve biologjikë që studiohen dhe masat e parandalimit që nevojiten për izolimin e tyre.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në gazetën Koha Ditore. Klikoni këtu për t’u regjistruar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë