Për cilin rast u arrestua sot Molliqaj, ky është shpjegimi i Prokurorisë

13.05.2019 16:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për cilin rast u arrestua sot Molliqaj, ky është shpjegimi i Prokurorisë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PSD-së, Dardan Molliqaj, gjatë ditës së sotme u arrestua nga Policia e Kosovës. Ai u vë nën pranga pasi kishte refuzuar ftesat për t’u paraqitur për intervistim në prokurori. Në Prokurori kanë deklaruar se ndaj Molliqajt është ushtruar kallëzim penal për sulm ndaj personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës, përkatësisht për sulm ndaj një komandanti.

Përmes një komunikate drejtuar mediave, Prokuroria ka njoftuar se Prokurori i cili aktualisht është duke e trajtuar këtë rast, më 02.10.2017, ka marrë aktvendim për fillim të hetimeve.

“Ekziston dyshimi i arsyeshëm se, më 12.10.2015, rreth orës 21:30, para stacionit policor Qendra në Prishtinë, i dyshuari D.M., ka sulmuar një zyrtar policor-Komandantin e këtij stacioni policor, D.I., ashtuqë i njëjti përkundër disa ftesave të dërguara nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, për t’a siguruar deklaratën e tij, nuk është paraqitur dhe asnjëherë nuk e ka arsyetuar mos paraqitjen e tij në intervistim”, thuhet në njoftim.

Prokurori i çështjes, më 10.04.2019, ndaj D.M., ka ushtruar kërkesë për lëshim të urdhërarrestit për sigurimin e prezencës së tij në Prokurorinë Themelore në Prishtinë.

“Duke vepruar sipas kërkesës së prokurorit të çështjes, Gjykata Themelore në Prishtinë, më 12.05.2019, ka lëshuar urdhërarrest, i cili është zbatuar sot, më 13.05.2019, në ora 10:00, si dhe i dyshuari i lartcekur është intervistuar e më pas është liruar në procedurë të rregullt”, thuhet tutje në njoftim.

Ndërkohë, sipas PSD-së, arrestimi i Molliqajt nga ana e policisë nuk ka qenë i paralajmëruar e ai as nuk ka pasur më herët ndonjë ftesë për seancë apo paraqitje në gjykatë.

“Molliqaj është arrestuar nën arsyetimin për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015. Arrestimi i deputetit në fjalë ka qenë në kundërshtim me liritë dhe të drejtat e njeriut dhe në shkelje të plotë të procedurave ligjore. Për këtë arsye, ajo protestë ka qenë e drejtë dhe e nevojshme”, thuhet në njoftimin e PSD-së.

PSD-ja ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të deputetit Dardan Molliqaj.

“PSD është për shtet të së drejtës, ku respektohet liria për protestë dhe kritikë. Prandaj, për ne është e papranueshme çfarëdo përpjekje për cenimin e tyre”, thuhet në reagimin e PSD-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy policë rrehen keq me dy qytetarë në mes të Ferizajt, pamje të rënda

Dy policë rrehen keq me dy qytetarë në mes të Ferizajt, pamje të rënda

Limaj: Në Washington apo Bruksel, Kosova shkon për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke

Limaj: Në Washington apo Bruksel, Kosova shkon për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke

Ndalohen tubimet me më shumë se 10 personave në Francë

Ndalohen tubimet me më shumë se 10 personave në Francë

Bajrami pas dështimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike: Do të kërkoj prapë votën e deputetëve

Bajrami pas dështimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike: Do të kërkoj prapë votën e deputetëve

Kuvendi ratifikon dy marrëveshje ndërkombëtare në vlerë rreth 150 milionë euro

Kuvendi ratifikon dy marrëveshje ndërkombëtare në vlerë rreth 150 milionë euro

Dështon për herë të dytë votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Dështon për herë të dytë votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Partitë politike përkrahin projekt-marrëveshjen me ANZh-në në vlerë prej 46 milionë euro

Partitë politike përkrahin projekt-marrëveshjen me ANZh-në në vlerë prej 46 milionë euro

Kosova merr kredi në vlerë prej 35 milionë euro nga BZhKE

Kosova merr kredi në vlerë prej 35 milionë euro nga BZhKE

Për mosrespektim të Ligjit antiCovid mund të dënoheni nga 35 deri në 500 euro

Për mosrespektim të Ligjit antiCovid mund të dënoheni nga 35 deri në 500 euro

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

​Haradinaj: SHBA e vetmja garancë në arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi

​Haradinaj: SHBA e vetmja garancë në arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është