PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

26.03.2020 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

Partia Demokratike e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për media nëpërmjet së cilës ka thënë se Koalicioni qeverisës ndërmjet LVV-së dhe LDK-së mori fund ashtu siç kishte nisur – me akuza për njëra tjetrën, mashtrime ndaj qytetarëve, papërgjegjësi ndaj vendit dhe paaftësi për të qeverisur në mënyrë normale.

“PDK-ja nuk e nxiti krizën, as nuk u bë pjesë e saj, por e dënoi që nga fillimi këtë qeveri populiste dhe denoncoi dëmet që ajo i bëri vendit në më pak se dy muaj ekzistencë. Së pari, koalicioni LVV-LDK ishte ishte një mashtrim ndaj elektoratit të tyre, duke u premtuar qeveri brenda 72 orësh mbi baza parimore pas 6 tetorit, por që u katandisën në katër muaj vonesë dhe në një pazar joparimor për poste dhe pushtet. Së dyti, përgjatë 50 ditëve të qeverisjes, kjo qeveri e shkarkuar orkestroi një frymë anti-amerikane, atëherë kur të gjithë prisnin të forconte marrëdhëniet e lënduara me SHBA-të. Ajo qëllimshëm neglizhoi sugjerimet e miqve e parnterëve tanë amerikanë dhe përmes diskursit kundërshtues e perçarës ndaj SHBA-ve, solli edhe sanksionimin e pasjembullt të Republikës së Kosovës, deri në pezullimin e donacioneve dhe investimeve milionëshe për Kosovën”, thuhet në komunikatë.

“Së treti, me vetëdije të plotë, dy liderët e partive LVV e LDK, nxitën një krizë politike në kulmin e krizës më të rëndë shëndetësore e shoqërore që nga paslufta, si pasojë e pandemisë globale të virusit COVID-19. Kur, me të drejtë, të gjithë këto ditë prisnim kujdesin e shtuar të qeverisë e të institucioneve, qytetarët si përgjigje morën një krizë të re që e rritë pasigurinë dhe frikën edhe më shumë. Dhe krejt kjo, si rrjedhojë e qërimit të hesapve të ulta politike e partiake ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës”, thuhet në komunikatën e PDK-së.

PDK konsideron se LVV e LDK ikën nga përgjegjësia institucionale e morale në kohën më të vështirë.

“Kryeministri Kurti u vet-dorëzua para sfidave dhe pritjeve të qytetarëve, duke provokuar me veprimet e tij mocionin e mosbesimit që dje mori mbështetjen e më shumë se dy të tretave të deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës”.

Në këtë situatë të re politike, PDK kërkon të mos krijohet vakum institucional dhe sa më shpejt, në pajtim me Kushtetutën dhe ligjet e vendit, të ecet në drejtim të krijimit të institucioneve të reja, që do të kenë prioritet adresimin e nevojave të qytetarëve.

“Por, pavarësisht se qeveria ka rënë dje, ajo është në detyrë, deri në formimin e një qeverie të re. Dhe për asnjë moment, askush nuk duhet t’ju ikë përgjegjësive dhe obligimeve institucionale. Ky vend dhe shoqëria jonë, çdo herë ka ditur të gjejë forcën dhe vullnetin për të ecur përpara, sidomos në kohë të sfidave të mëdha, sikur kjo që e kemi përballë, në betejën me armikun e përbashkët, virusin COVID-19”, thuhet në komunikatë.

“Në vazhdën e propozimeve konkrete që kemi bërë si PDK për qeverinë, është e domosdoshme që nga buxheti i shtetit menjëherë të lansohet Fondi i Posaçëm për Emergjencën, që do të mundësojë ndërmarrjen e masave të shpejta dhe të domosdoshme për sanimin e dëmeve ekonomike, përmes miratimit të një Pakoje Financiare për bizneset dhe punëtorët e sektorit privat”.

“Ndër këto masa, qeveria në detyrë duhet që sa më parë të mundësoj pushimin e pagesave të kredive për të gjitha bizneset dhe qytetarët për një periudhë tre mujore; të mbulojë pagat e punëtorëve të sektorit privat që nuk kanë punuar gjatë kësaj kohe; të subvencionojë pagesën e qerave të bizneseve që janë mbyllur si pasojë e krizës; të mundësojë kreditimin emergjent me interesa të ulëta dhe me grejs periudhë 2 vjecare për bizneset; të paguj shtesa meritore për të gjithë mjekët, infermierët, policët zjarrëfikësit, ushtarët, zyrtarët e tjerë dhe vullnetarët që janë në linjën e parë të betejës me virusin COVID-19”, vlerëson PDK.

“PDK do të jetë mbështetëse për marrjen e masave të sipërcekura dhe për çfarëdo masa që janë në dobi të qytetarëve të vendit”, thuhet në komunikatën e PDK.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë  dënoheni me 2 vjet burgim

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë dënoheni me 2 vjet burgim

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti

Presidenti thotë se, është e gatshme FSK-ja

Presidenti thotë se, është e gatshme FSK-ja

Arsyeja e përhapjës së virusit Korona, 3 milionë punëtorë mbesin pa punë në Amerikë

Arsyeja e përhapjës së virusit Korona, 3 milionë punëtorë mbesin pa punë në Amerikë

Bahtiri thërret mbledhje urgjente të Kuvendit Komunal të Mitrovicës

Bahtiri thërret mbledhje urgjente të Kuvendit Komunal të Mitrovicës

Bill Gates: Covid19 na kujton se të gjithë jemi të barabartë!

Bill Gates: Covid19 na kujton se të gjithë jemi të barabartë!

Nesër 17 mjekët e infermierët e Vitisë mund të dalin nga karantina, nëse rezultojnë negativisht

Nesër 17 mjekët e infermierët e Vitisë mund të dalin nga karantina, nëse rezultojnë negativisht

Njoftim me rëndësi për personat që u ka skaduar afati i letërnjoftimit

Njoftim me rëndësi për personat që u ka skaduar afati i letërnjoftimit

Ismajli: Gjendja e të prekurve me Covid-19 në Vrapçiq është e mirë dhe stabile

Ismajli: Gjendja e të prekurve me Covid-19 në Vrapçiq është e mirë dhe stabile

Coronavirusi, OBSH thotë se po sheh shenja inkurajuese në Evropë

Coronavirusi, OBSH thotë se po sheh shenja inkurajuese në Evropë

E fyeu Kryeministrin Kurti, thotë gjyqtari se i është hakuar llogaria e FB’së

E fyeu Kryeministrin Kurti, thotë gjyqtari se i është hakuar llogaria e FB’së